lupa x
user

Expert: Laureáti Nobelovy ceny za chemii pozměnili způsob přemýšlení v oboru

Expert: Laureáti Nobelovy ceny za chemii pozměnili způsob přemýšlení v oboru

06.10.2022 , Aktualizováno 05.10.2022

Redakce

Hlavním přínosem letošních laureátů a laureátky Nobelovy ceny za chemii je to, že pozměnili způsob přemýšlení o některých chemických reakcích. ČTK to řekl Milan Vrábel z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB). Carolyn Bertozziová a Barry Sharpless ze Spojených států a Dán Morten Meldal byli oceněni za vývoj revolučních způsobů spojování molekul. Sharpless a Meldal položili základy funkční formy chemie, tzv. click chemistry, umožňující rychlé a efektivní spojení molekulárních stavebních bloků. Bertozziová postup rozvinula tím, že ho začala používat na povrchu živých buněk. Martin Kotora z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ČTK řekl, že práce laureátů má velký význam pro aplikace v různých odvětvích.

Expert: Laureáti Nobelovy ceny za chemii pozměnili způsob přemýšlení v oboru

Foto: Shutterstock

V podstatě trochu změnili způsob, jak se o některých (chemických) reakcích dá přemýšlet. Začali o nich přemýšlet tak, že by chemie jako taková mohla být kompatibilní třeba s biomolekulami nebo se živými buňkami, organismy,“ řekl Vrábel, který v ÚOCHB vede skupinu Chemie biokonjugátů.

Pak je na to navázána spousta práce. Některé ty chemické reakce jsou tak robustní, že jsou schopné tolerovat tak komplexní systém, jako je třeba živá buňka,“ zdůraznil biochemik. A na to je potřeba několik kritérií, které reakce musí splňovat. Dá se to představit tak, že reakce musí proběhnout selektivně za přítomnosti všeho, co jinak pluje v buňce – aminokyseliny, cukry, nukleové kyseliny, lipidy a tak dále,“ dodal Vrábel. Klade to podle něj obrovské nároky na chemickou reakci. Poznamenal, že právě Bertozziová byla pionýrkou v tom, že použila chemickou reakci, která v přírodě normálně neprobíhá, na povrchu živých buněk.

Kotora upozornil na to, že tzv. click chemistry má velký význam pro řadu oborů. Tato reakce poměrně flexibilně umožní modifikovat jednak různé přírodní sloučeniny, takže se na ně jednoduchým způsobem dají navázat různé fragmenty, které mají jisté fyzikální nebo chemické vlastnosti. Jednak se tím může měnit celková vlastnost těch molekul, (…) nově navázané látky umožní třeba sledovat diagnostiku, kam se molekuly pohybují, co se s nimi děje,“ vysvětlil Kotora, který na PřF vede skupinu Katalýza v organické syntéze.

Chemik podotkl, že se click chemistry zakládá na relativně jednoduché reakci, ale trvalo nějaký čas, než vědci nalezli vhodné podmínky, aby proces fungoval v širokém spektru sloučenin a za různých podmínek. „Samotná reakce byla objevena už v 60. letech, ale hlavní přínos profesora Sharplesse je, že detailně studoval mechanismus reakce. Zjistil za jakých podmínek může a nemůže probíhat a objevil podmínky, za kterých se ta reakce dá aplikovat v široké škále chemických, biochemických oborů, které přesahují i do medicinální chemie nebo medicíny,“ uzavřel Kotora.

Slavnostní předání ocenění je plánováno na 10. prosince, tedy výročí úmrtí zakladatele ceny a vynálezce dynamitu Alfreda Nobela. S cenou se letos pojí odměna deset milionů švédských korun (22,6 milionu Kč).

Praha (ČTK)

Hlavní stránka