lupa x
user

Běloruský soud udělil vysoké tresty čtyřem novinářům nezávislé tiskové agentury

Běloruský soud udělil vysoké tresty čtyřem novinářům nezávislé tiskové agentury

07.10.2022

Redakce

Běloruský soud dnes udělil čtyřem novinářům zakázané tiskové agentury BelaPAN tresty vězení od čtyř do čtrnácti let. Obžalováni byli mimo jiné z vlastizrady, informovala agentura AP s odvoláním na svaz běloruských novinářů. Režim běloruského vůdce Alexandra Lukašenka rozsudkem pokračuje v tažení proti nezávislým médiím v zemi.

Běloruský soud udělil vysoké tresty čtyřem novinářům nezávislé tiskové agentury

Foto: Shutterstock

Běloruské úřady postavily BelaPAN mimo zákon loni v srpnu. Agentura s více než třicetiletou tradicí v roce 2020 rozsáhle informovala o několikaměsíčních protestech proti tomu, že úřady opět vyhlásily Lukašenka za vítěze prezidentských voleb. Opozice, Evropská unie a některé další země se domnívají, že výsledky byly zfalšované.

Čtveřice novinářů stanula dnes před soudem v Minsku po více než ročním pobytu ve vazbě. Andrej Aljaksandrau byl odsouzen na 14 let, jeho manželka Iryna Zlobinová dostala devět let za to, že vybírala peníze, aby měli zatčení novináři na zaplacení pokut. Oba byli shledáni vinnými v několika bodech obžaloby, včetně rušení veřejného pořádku a vlastizrady. Dzmitryj Navažylau byl odsouzen na šest let a šéfredaktorka agentury Iryna Leušynová dostala čtyři roky za založení a vedení extremistické skupiny.

Obrovské tresty odnětí svobody v kauze BelaPAN nebyly ničím jiným než pomstou zaměstnancům listu za jejich poctivou práci a postavení,“ uvedl svaz běloruských novinářů. Případ BelaPAN je politicky motivovaný, novináři zcela podle zákona plnili své povinnosti a až do okamžiku svého zatčení zůstávali příkladem vysoké úrovně běloruské žurnalistiky,“ dodala novinářská asociace.

Běloruské úřady v roce 2020 tvrdě zasáhly proti demonstracím, z nichž největší přilákala až 200.000 lidí. Více než 35.000 lidí bylo zadrženo, mnoho z nich policie zbila. Nezávislí novináři byli první, na koho bezpečnostní složky upřely pozornost. Mnoho z nich bylo buď zatčeno tajnou policií, nebo uprchlo ze země. V současné době je za mřížemi více než 30 žurnalistů.

Minsk (ČTK)

Hlavní stránka