lupa x
user

Zásilkovna v Rudné otevřela nové depo, skupina letos čeká obrat přes šest mld.Kč

Zásilkovna v Rudné otevřela nové depo, skupina letos čeká obrat přes šest mld.Kč

11.10.2022

Redakce

Zásilkovna v Rudné u Prahy oficiálně otevřela nové depo, část třídění v něm zajišťují roboti. Skupina Packeta, do které Zásilkovna patří, letos očekává obrat přes šest miliard korun. Loni to bylo 4,9 miliardy Kč. Nové depo je ve skupině Packeta největší, zabírá plochu 12.600 čtverečních metrů. V plném provozu je už několik týdnů. Celkově nyní Zásilkovna využívá na 400 robotů, v předvánoční sezoně zajistí třídění každé druhé zásilky. V příštím roce by se měla robotizace dál zvyšovat, řekla při dnešním oficiálním otvírání depa v Rudné zakladatelka Zásilkovny Simona Kijonková.

Zásilkovna v Rudné otevřela nové depo, skupina letos čeká obrat přes šest mld.Kč

Foto: Shutterstock

Skupina Packeta má v Evropě 53 dep, z toho v ČR 19. Investice do jejich modernizace letos stály 100 milionů korun. V příštím roce by měli roboti přibýt v některých velkých moravských depech a během dalších let také například na Slovensku či v Maďarsku. Do pěti let chceme robotizovat velké sklady,“ uvedla Kijonková. Dodala, že zároveň není cílem absolutní robotizace, ale držení vhodného podílu lidských sil, aby efektivita byla ideální.

Depo v Rudné bude průměrně denně odbavovat 110.000 zásilek, maximální denní kapacita dosáhne 200.000 zásilek. Robotické molo je zde možné ještě rozšířit, v následujících letech pak může kapacita vzrůst až na 300.000 zásilek denně. Roboti dokáží na jedno nabití jezdit a třídit zásilky dvě hodiny, jejich plné nabití pak zabere deset minut. Uvezou balíky až 15 kilogramů těžké. K provozu potřebují člověka, který zásilku načte a naloží, robot ji pak převeze do příslušného shozu. Lidí bude v depu pracovat kolem 125.

Denní kapacita sítě Packeta jsou dva miliony zásilek. V ČR má Zásilkovna 3350 automatických výdejních boxů, včetně těch na Slovensku a v Maďarsku celkem 5100. Skupina zaměstnává dohromady kolem 2500 lidí. Zásilkovna je ryze český franšízový logisticko-technologický projekt Simony Kijonkové, který vznikl v roce 2010. Loni doručila přes 73 milionů zásilek. Packeta má v Evropě přes 13.000 vlastních výdejních míst a více než 130.000 partnerských výdejních míst.

Rudná  (ČTK)

Hlavní stránka