lupa x
user

Vydavatel Blesku mu musí zaplatit herci Kaiserovi 400.000 Kč

Vydavatel Blesku mu musí zaplatit herci Kaiserovi 400.000 Kč

12.10.2022 , Aktualizováno 13.10.2022

Redakce

Vydavatelství Czech News Center (CNC) musí zaplatit 400.000 korun herci Oldřichu Kaiserovi za nepravdivou informaci deníku Blesk o jeho příbuzenském vztahu s československým komunistickým prezidentem Antonínem Zápotockým. V odvolacím řízení o tom rozhodl Městský soud v Praze, uvedla dnes Česká televize (ČT). Společnost CNC je vydavatelem Blesku. Původně Kaiser vysoudil odškodnění 100.000 korun. Po zásahu Ústavního soudu ale soudy odškodnění navýšily.

Vydavatel Blesku mu musí zaplatit herci Kaiserovi 400.000 Kč

Foto: Shutterstock

Herec má za neopravdivou informaci podle rozhodnutí soudu dostat celkem 400.000 Kč. Sto tisíc korun bylo už pravomocné – v této části nebyl rozsudek napaden odvoláním, 150 tisíc korun nadto přiznaných soudem prvního stupně Městský soud v Praze potvrdil, a navíc přiznal dalších 150 tisíc korun,“ řekl mluvčí pražského městského soudu Adam Wenig.

Tvrzení o příbuzenství zaznělo v květnu 2017 ve videu ze série Potomci slavných na webu Blesk.cz. Údajný synovec Zápotockého tam uvedl, že jeho sestřenice je Kaiserovou maminkou a že hercův otec byl architektem, který pil a dostával stranické zakázky. Citace se pak objevily také v psaném článku a později v dalších médiích. Informace o příbuznosti byly mylné, šlo zřejmě o jiného Oldřicha Kaisera.

Kaiser požadoval za nepravdivou informaci omluvu a odškodnění pět milionů korun. Nejprve vysoudil 100.000 korun, Ústavní soud ale poté rozhodl, že má nárok na vyšší odškodné. Soudce zpravodaj Vladimír Sládeček tehdy v odůvodnění uvedl, že stotisícová částka neplní ani satisfakční funkci pro poškozeného, ani preventivní funkci před zveřejňováním nepravdivých informací.

Počátkem letošního května se případem zabýval Obvodní soud pro Prahu 7. Odškodné navýšil na 250.000 Kč a o dalších 150.000 korun ho nyní zvýšil městský soud

Praha (ČTK)

Hlavní stránka