lupa x
user

S připomenutím preventivních prohlídek či samovyšetření pomůže aplikace

S připomenutím preventivních prohlídek či samovyšetření pomůže aplikace

14.10.2022 , Aktualizováno 13.10.2022

Redakce

S připomenutím preventivních prohlídek u lékaře, ale i samovyšetření prsou či varlat pomůže mobilní aplikace Preventivka. Dnes ji na tiskové konferenci představili zástupci neziskové organizace Loono, která se zaměřuje na prevenci rakoviny u mladých lidí.

S připomenutím preventivních prohlídek či samovyšetření pomůže aplikace

Foto: Shutterstock

Podle zakladatelky organizace a lékařky Kateřiny Šédové zanedbává preventivní prohlídky u praktického lékaře až 75 procent Čechů. Až 30 procent úmrtí v Česku lze označit jako preventabilní, to znamená, že by se jim dalo předcházet, když by lidé věděli, jak se o své zdraví mají správně starat,“ řekla Šédová.

Pomocí aplikace lidé zjistí, na jaké prohlídky mají chodit, jejich termíny si také zapamatuje a připomene, že je třeba se k lékaři objednat. Mohou si do ní také přidat připomenutí dalších prohlídek u specialistů, jako jsou endokrinologové či alergologové. Nabídne i ověřené informace o zdraví a prevenci nebo pomůže najít odborníka pro zdravotní problém. Aplikace připomene i to, že je čas na provedení samovyšetření prsou či varlat.

Aplikaci si dosud stáhlo asi 5000 lidí, 800 z nich se podle Šédové objednalo na prohlídku, na kterou léta nechodili. Bezmála 500 lidí si na základě aplikace provedli samovyšetření a skoro 60 z nich odhalilo problém. Tři následně označili tento nález jako zhoubný, což znamená, že potenciálně jim aplikace pomohla odhalit rakovinu,“ dodala lékařka.

V budoucnu by v aplikaci mohl přibýt očkovací kalendář či mapa testovacích míst pro testování na pohlavně přenosné choroby. Vytvořena by měla být i sekce poradna, věkový limit pro užívání aplikace se sníží z 18 na 15 let.

Rakovinou prsu v Česku ročně onemocní asi 7800 žen, zemře jich zhruba 1600. Rakovina varlat je méně častá, lékaři ji diagnostikují asi 500 mužům za rok, zemře jich desetina.

Organizace Loono pořádá workshopy, při nichž se na speciálních modelech prsou a varlat učí ženy i muži správné technice samovyšetření, zaměřuje se i na prevenci infarktu či mrtvice.

Praha 13. října (ČTK)

Hlavní stránka