lupa x
user

Indické úřady zabránily laureátce Pulitzerovy ceny odjet do USA převzít ocenění

Indické úřady zabránily laureátce Pulitzerovy ceny odjet do USA převzít ocenění

19.10.2022

Redakce

Indické úřady zabránily fotografce Sanně Iršad Mattúové odcestovat do Spojených států, kde má převzít prestižní novinářskou Pulitzerovu cenu za fotografii. Celníci ji zastavili na letišti v Dillí už podruhé, uvedla dnes 28letá reportérka na volné noze na twitteru. Fotografka je z Kašmíru, o jehož území už desetiletí vedou spory Indie a Pákistán. Tamním novinářům indické úřady opakovaně brání odjet ze země, uvedla agentura AFP.

Indické úřady zabránily laureátce Pulitzerovy ceny odjet do USA převzít ocenění

Foto: Shutterstock

Mattúová dostala ocenění za své reportáže o životě v indické části Kašmíru. Cenu spolu s ní získali další dva fotografové agentury Reuters, se kterou mladá žena spolupracuje. V červenci se neúspěšně pokusila odletět do Francie na křest knihy.

„Je to už podruhé, co mě zastavili bez důvodu a příčiny,“ napsala Mattúová. „Možnost zúčastnit se slavnostního předávání cen pro mě byla příležitost, která se naskytne jednou za život,“ uvedla a dodala, že úřady neodpověděly ani na její dřívější dotazy, proč jí byla cesta odepřena.

Indie se snaží získat kontrolu nad Kašmírem, který si celý nárokuje i sousední Pákistán a který je stálým zdrojem napětí mezi oběma jadernými mocnostmi. Od začátku povstání proti indické nadvládě v roce 1989 zde byly zabity tisíce lidí a v regionu je trvale rozmístěno více než půl milionu vojáků, píše AFP.

Zahraniční novináři nesmí do Kašmíru jezdit a žurnalisté, kteří v oblasti žijí, podle AFP čelí tlaku na zmírnění svých zpráv o dění v oblasti. V posledních třech letech úřady zabránily v cestě do zahraničí i několika dalším kašmírským novinářům, včetně dopisovatele britského deníku The Guardian, který mířil na Srí Lanku.

Dillí  (ČTK)

Hlavní stránka