lupa x
user

Usnesení policie o odložení reklamní větve Čapího hnízda je pravomocné

Usnesení policie o odložení reklamní větve Čapího hnízda je pravomocné

20.10.2022

Redakce

Policejní usnesení o odložení takzvané reklamní větve kauzy Čapí hnízdo je pravomocné. Další organizační složky státu se jako poškozené nepřihlásily, spis byl odeslán Vrchnímu státnímu zastupitelství (VSZ) v Praze pro provedení dohledu, sdělil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala. Případ se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo.

Usnesení policie o odložení reklamní větve Čapího hnízda je pravomocné

Foto: Shutterstock 

O odložení případu policií informovalo městské státní zastupitelství letos v červnu, v následujícím měsíci tento postup samo potvrdilo. VSZ ale při dohledu zjistilo pochybení policie, které se týká nesprávného určení okruhu poškozených subjektů. Deník N následně uvedl, že pochybení spočívá podle vrchních žalobců v tom, že policie příslušné usnesení odeslala pouze centrálnímu finančnímu úřadu, tedy Finanční správě. Podle aktuálního pokynu má s vyrozuměním obeslat i finanční úřady v místech, kde mají sídlo jednotliví objednatelé reklamy.

„Zdejší státní zastupitelství se vypořádalo s uloženým pokynem a provedlo další nezbytné úkony. Po provedeném vyhodnocení lze konstatovat, že nedošlo k významné změně, která by měla z pohledu dozorového státního zástupce dopad na aktuální stav věci, tj. odložení věci,“ uvedl Cimbala.

„Žádná další organizační složka státu (poškozenou je ve věci Česká republika, kdy bylo dosud jednáno se Specializovaným finančním úřadem) se do trestního řízení na straně poškozené České republiky nepřipojila a neuplatnila jakákoliv práva poškozené,“ doplnil mluvčí. Spisový materiál byl podle něj dnes odeslán VSZ pro potřebu pokračování dohledové prověrky.

Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), který je spolu se svou někdejší poradkyní Janou Nagyovou obžalován v kauze kolem udělení dotace společnosti Farma Čapí hnízdo. Podle médií se kriminalisté v reklamní větvi případu zabývali podezřením, že suma 272 milionů korun v letech 2010 až 2013 ve skutečnosti nešla na reklamu, ale pomáhala Čapímu hnízdu splácet úvěr a společnosti Agrofert snížit si daně. Platby za reklamu byly údajně buď fiktivní, nebo předražené.

V případu nebyl nikdo obviněn. Společnost Agrofert už dříve uvedla, že zákon neporušila.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka