lupa x
user

Vláda jmenovala novým předsedou rady ČTÚ od února Marka Eberta

Vláda jmenovala novým předsedou rady ČTÚ od února Marka Eberta

20.10.2022

Redakce

Novým předsedou rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) bude od února dosavadní člen Marek Ebert. Ve funkci nahradí Hanu Továrkovou, která úřad řídí od ledna 2020 a příští rok v lednu jí vyprší předsednické funkční období. Rozhodla o tom dnes na návrh ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely vláda. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.

Vláda jmenovala novým předsedou rady ČTÚ od února Marka Eberta

Foto: Shutterstock

Vláda zároveň jmenovala novým radním bývalého výkonného ředitele Asociace provozovatelů mobilních sítí a radního Českého rozhlasu Jiřího Šuchmana. V pětičlenné radě obsadí místo uvolněné v červnu po konci pětiletého mandátu Josefa Chomyna.

„Odbornost Marka Eberta je pro mě zárukou, že Český telekomunikační úřad bude odborně řízen a získá zpět respekt dotčených subjektů a zahraničních partnerů. Současně bude transparentně prosazovat zájmy České republiky vůči regulovaným subjektům,“ uvedl ministr.

Od Eberta podle svých slov Síkela očekává, že se pustí do řešení problémů s nekvalitním příjmem DVB-T2 v některých oblastech České republiky a úřad pod jeho vedením podpoří další rozvoj vysokorychlostních sítí v Česku a rozvoj konkurence. To byly problémy, které Síkela dříve vytkl současné předsedkyni úřadu.

Ebert je odborník na oblast regulace a rozvoje vysokokapacitních telekomunikačních sítí. Členem rady je od dubna 2020. Do té doby působil jako ředitel sekce regulace Českého telekomunikačního úřadu. V ČTÚ pracuje od roku 1993.

Šuchman uspěl ve výběrovém řízení, kterého se zúčastnilo deset kandidátů. V minulosti působil také v T-Mobilu nebo Českém Telecomu. „Je pro mě klíčové, že na pozici radního bude expert, který má zkušenosti s reálným fungováním trhu. Chci zlepšit fungování ČTÚ k lepšímu a Jiří Šuchman bude součástí této změny,“ dodal Síkela.

Členy pětičlenné rady ČTÚ jmenuje vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu. Každý rok končí mandát jednomu z radních. Předseda rady je jmenován na tři roky z jejích členů.

Českému telekomunikačnímu úřadu se v minulých měsících například kvůli nesouhlasu Evropské komise nepodařilo zavést regulaci trhu mobilních dat, která měla vést ke snížení koncových cen. V poslední aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě pak do Česka nepřišel žádný nový operátor, který by konkuroval stávající trojici O2, T-Mobile a Vodafone.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka