lupa x
user

Absolutní vítěz cen TA ČR je projekt, který pomáhal vyvracet dezinformace

Absolutní vítěz cen TA ČR je projekt, který pomáhal vyvracet dezinformace

21.10.2022

Redakce

Absolutním vítězem cen Technologické agentury ČR (TA ČR) je letos projekt, jehož cílem bylo vysvětlovat informace a vyvracet hoaxy související s pandemií covidu-19. Počin, na kterém spolupracoval tým vědců z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV), Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně a firmy Newton Media bodoval u veřejnosti i odborné poroty. Agentura dnes ocenila čtyři projekty aplikovaného výzkumu. Ceremoniál se uskutečnil v Národním muzeu v Praze, v minulých dvou letech byl kvůli pandemii covidu-19 on-line. TA ČR financuje projekty aplikovaného výzkumu v Česku.

Absolutní vítěz cen TA ČR je projekt, který pomáhal vyvracet dezinformace

Foto: Shutterstock

S informační osvětou ve vítězném projektu, oceněném i v kategorii Governance, pomáhal web www.infomore.cz Podle hlavního řešitele, redaktora a akademika Václava Moravce, který působí na FSV, počin propojil žurnalistiku, média i zdravotnické statistiky. Pomohla také umělá inteligence. Vědci vytvořili také funkční vzorek algoritmu, který umí zpracovat řádově desítky tisíc textů, kategorizovat je, označkovat i shlukovat podle podobnosti témat. Za projektem stojí také experti z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a firmy Newton Media, která patří vedle společnosti TOXIN mezi inovátory v oblasti monitoringu medií.

V kategorii Business má za vývoj inteligentního lůžka cenu skupina odborníků z firmy Linet a Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Toto polohovací lůžko umí za pomocí pokročilých senzorů včas odhalit rizika vzniku proleženin a infekcí kvůli dlouhému pobytu na lůžku. Navrhuje i preventivní kroky, které může provést po ověření návrhu lékařem či sestrou. Vít Karvay z firmy Linet k tomu podotkl, že lůžko také ušetří práci ošetřujícímu personálu.

Národní centrum kompetence MATCA, čítající 19 partnerů z řad výzkumných organizací i firem, ocenila porota v sekci Partnerství. Experti v centru rozvíjí plazmatické a laserové technologie i tzv. aditivní technologie umožňující rychlou výrobu tvarově složitých dílů z plastů. Podle výzkumníka Alexandra Dejneky z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR během tří let řešení projektu dosud vzniklo 27 výsledků. V odpadovém hospodářství by mohl pomoci třeba postup plazmatického zpracování biologického odpadu, dalším z výsledků je laserové vyklepávání do materiálů pro lepší odolnost a životnost lopatek čerpadel využívaných například v elektrárnách.

Čtvrtým oceněným byl dnes projekt zaměřený na nové postupy a metodiky pro revitalizaci zemědělské půdy poškozené suchem. „Pro zlepšení degradovaných půd jsme testovali různé kombinace hydroabsorbentů a přírodního lignitu. Využili jsme jihomoravský lignit (hnědé uhlí), který je blízko rašelině,“ popsal Petr Salaš ze Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Lignit je podle vědce dobře využitelný právě v zemědělství. Výsledkem experimentů byly certifikované směsi a metodiky pro zlepšení schopnosti půdy absorbovat vodu. Kromě vědců z Mendelovy univerzity na postupech spolupracovali i experti z firem OSEVA vývoj a výzkum, Zemědělský výzkum a Fakulty chemické vysokého učení technického v Brně.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka