lupa x
user

Indonésie žádá Nizozemsko o vrácení fosilií Jávského člověka

Indonésie žádá Nizozemsko o vrácení fosilií Jávského člověka

22.10.2022 , Aktualizováno 23.10.2022

Redakce

Indonésie požádala bývalou koloniální mocnost Nizozemsko, aby jí ze svých muzeí vrátilo osm historických artefaktů, včetně kostí takzvaného Jávského člověka. To byla první známá fosilie druhu Homo erectus (člověk vzpřímený), informovala dnes agentura Reuters.

Indonésie žádá Nizozemsko o vrácení fosilií Jávského člověka

Foto: Shutterstock

Historik Bonnie Triyana uvedl, že mezi požadovanými předměty jsou například sochy z jávského okresu Singosari či korán, který vlastnil indonéský národní hrdina. Nejznámějším artefaktem by pak měly být kosti zástupce druhu Homo erectus, které na Jávě v 19. století objevil nizozemský paleoantropolog Eugène Dubois. Tyto fosilie jsou známé pod názvem Jávský člověk.

Od roku 1800 do roku 1949 byla Indonésie nizozemskou kolonií. Nizozemská východní Indie se pro Nizozemsko stala důležitým zdrojem bohatství díky obchodu s kořením, cennými kovy a minerály, napsala agentura Reuters.

Triyana prohlásil, že hlavním cílem jeho týmu je získat předměty ze sbírek v národních muzeích v Nizozemsku, včetně stehenní kosti a lebky Jávského člověka.

Agentura Reuters uvedla, že Nizozemsko v minulosti již některé muzejní exponáty Indonésii vrátilo. Jednalo se například o dýku jávského prince Diponegora, která byla Indonésii předána v roce 2020.

Jakarta (ČTK)

Hlavní stránka