lupa x
user

Prestižní grant podpořil výzkum proteinu pro přenos látek v buňkách

Prestižní grant podpořil výzkum proteinu pro přenos látek v buňkách

26.10.2022

Redakce

Funkci proteinu tubulin, který je důležitý pro přenos látek uvnitř buněk, bude zkoumat tým Zdeňka Lánského z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR (AV). Projekt, jenž může přispět k objasnění příčin neurodegenerativních onemocnění, podpořil prestižní grant Evropské výzkumné rady (ERC) částkou 270 milionů korun. Akademie věd ČR (AV) o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Vědci z Česka budou na šestiletém projektu spolupracovat s francouzskými a americkými výzkumníky.

Prestižní grant podpořil výzkum proteinu pro přenos látek v buňkách

Foto: Shutterstock

Podle expertů je po svém vzniku protein tubulin v buňce různě chemicky modifikován. Tyto modifikace ovlivňují řadu buněčných pochodů, včetně vnitrobuněčného transportu, který je nezbytný třeba pro funkci nervových buněk. V podpořeném projektu bude Lánského tým zkoumat, jak změny tubulinu řídí tyto procesy a jak se mění v průběhu života organismu.

„Díky ERC Synergy Grantu se nám podařilo vytvořit konsorcium skupin, jejichž výzkum se navzájem doplní tak, že budeme moci objasnit důsledky tohoto mechanismu na všech relevantních úrovních, od atomárních detailů až po jejich vliv na celý organismus,“ uvedl Lánský. Projekt podle AV ČR může pomoci objasnit mechanismy vedoucí ke změnám, které způsobují neurodegenerativní onemocnění.

ERC Synergy Grants jsou určeny pro projekty dvou až čtyř vědců z různých oborů a jejich výzkumných týmů. Do Biotechnologického ústavu letos míří už druhý grant Evropské výzkumné rady. První, tzv. ERC Starting Grant, v lednu získala Kateřina Rohlenová na výzkum metabolické komunikace v nádorech. Biotechnologický ústav je součástí centra Biocev ve Vestci u Prahy.

Praha/Vestec (ČTK)

Hlavní stránka