lupa x
user

Ruská moderátorka Sobčaková uprchla podle médií z vlasti, hrozilo jí zatčení

Ruská moderátorka Sobčaková uprchla podle médií z vlasti, hrozilo jí zatčení

27.10.2022

Redakce

Známá ruská moderátorka a opoziční aktivistka Xenija Sobčaková v noci na dnešek uprchla z Ruska do Litvy, aby se vyhnula zatčení, uvedla ruská agentura TASS. Ještě předtím agentura informovala o prohlídce, kterou dnes ráno policie prováděla v domě Sobčakové u Moskvy v souvislosti se stíháním novinářčina spolupracovníka Kirilla Suchanova. Sama Sobčaková svůj odjezd z Ruska nepotvrdila, podotkla BBC ve svém ruském servisu.

Ruská moderátorka Sobčaková uprchla podle médií z vlasti, hrozilo jí zatčení

Foto: Shutterstock

„Včera si na internetu koupila letenky do Dubaje a dnes do Turecka, aby zmátla policejní vyšetřovatele. Nakonec se přes Bělorusko dostala do Litvy,“ sdělil TASS nejmenovaný zdroj z orgánů činných v trestním řízení. Kriminalisté přitom už podle tohoto zdroje měli v rukou příkaz k jejímu zadržení.

V úterý Sobčaková informovala o zadržení svého marketingového ředitele Suchanova, kterého úřady stíhají kvůli údajnému vydírání činitelů přes sociální síť Telegram. O stíhání samotné Sobčakové zatím média neinformovala. Novinářka zatčení svého spolupracovníka na svém telegramovém účtu označila za další formu tlaku na ruská média.

Čtyřicetiletá Sobčaková je dcerou bývalého starosty Petrohradu Anatolije Sobčaka, jehož poradcem byl v 90. letech současný ruský prezident Vladimir Putin. Působila jako moderátorka populárních pořadů. Po volbách do Státní dumy v roce 2011 se začala angažovat v protestních a opozičních hnutích. Několik let pracovala pro nezávislou televizi Dožď. V roce 2018 kandidovala coby tvář liberální opozice proti Putinovi v prezidentských volbách. V médiích se objevila obvinění, že její kandidatura byla dohodnutá s Kremlem a měla volby legitimizovat, což Sobčaková popírá.

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka