lupa x
user

Vysoké školy v Brně zdůrazní svobodu slova a upozorní na dezinformace kolem EU

Vysoké školy v Brně zdůrazní svobodu slova a upozorní na dezinformace kolem EU

27.10.2022

Redakce

Šest moravských vysokých škol spojilo síly v přípravě akce, která upozorní na dezinformace spojené s Evropskou unií a poukáže na význam svobody slova a médií. Pod názvem Evropské kachny aneb Čemu všemu jsme ochotni věřit? se uskuteční 3. listopadu v brněnském kině Scala. Součástí akce, pořádané u příležitosti českého předsednictví v Radě EU, bude světová premiéra evropské hymny upravené pro bicí nástroje. Řekla to za organizátory Tereza Fojtová.

Vysoké školy v Brně zdůrazní svobodu slova a upozorní na dezinformace kolem EU

Foto: Shutterstock

Odpolední program je určený široké veřejnosti. Brněnské školy, konkrétně Janáčkovu akademii múzických umění, Masarykovu univerzitu, Mendelovu univerzitu a Veterinární univerzitu, doplnily při organizaci ještě olomoucká Univerzita Palackého a zlínská Univerzita Tomáše Bati.

„Domníváme se, že právě dnes, kdy Evropa v důsledku ruské války na Ukrajině a s ní související energetické krize zažívá zatěžkávací zkoušku důvěry v demokratické instituce, je potřeba více mluvit o svobodě slova a médií. Války se už neodehrávají jen na bitevním poli, ale i na poli informačním. Debata pozvaných hostů z řad vysokoškolských odborníků a médií by měla odpovědět i na otázky, jak se ve světě plném informací a dezinformací vyznat a jak mohou při této orientaci pomoci právě vysoké školy,“ uvedla Fojtová.

Hosty besedy, kterou moderuje youtuber Karel „Kovy“ Kovář, budou například ministr pro evropské záležitosti a emeritní rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek (STAN), politolog Miloš Gregor, expert na média a etiku Jan Motal nebo novinářka Ivana Svobodová.

Ve světové premiéře zazní hymna EU v novém aranžmá pro bicí nástroje. Autorem je Martin Opršál, profesor brněnské hudební fakulty a umělecký vedoucí Percussion Ensemble. Součástí evropského odpoledne bude i velký kvíz o euromýtech, který připravili vysokoškolští studenti sdružení v komunitní organizaci Euforka. Soutěžit se bude o vlakové jízdenky po Evropě.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka