lupa x
user

Ve Zlíně se představí robotické hračky, akce je pro děti i učitele

Ve Zlíně se představí robotické hračky, akce je pro děti i učitele

30.10.2022 , Aktualizováno 31.10.2022

Redakce

Školy, firmy a další instituce připravily ve Zlíně pro nadšence do programování i rodiny s dětmi první ročník akce Robotické hračky. Uskuteční se v sobotu 5. listopadu v Baťově institutu. Cílem programu je představit dětem a všem zájemcům nejrůznější programovatelné robotické hračky prostřednictvím interaktivních workshopů, sdělila organizátorka Věra Stojarová.

Ve Zlíně se představí robotické hračky, akce je pro děti i učitele

Foto: Shutterstock

Programování bude v budoucnu podle Stojarové patřit k důležitým dovednostem a uplatnitelnost bude větší než dnes. „Podle analýz trhu práce se programování bude hodit nejen v IT profesích, ale v povoláních, kde si to zatím nedokážeme představit. Robotizace se pomalu dostává do nejrůznějších oborů. Podle IT expertů bude za pár let velmi obtížné najít bez této dovednosti uplatnění na pracovním trhu a tomu se pomalu přizpůsobuje i výuka informatiky na českých školách,“ uvedla Stojarová.

Akce podle ní může být i inspirací pro učitele, jak s robotickými hračkami pracovat. „Nemusí se jednat jen o naprogramování robota. Programování děti učí způsobu uvažování, který využijí v nejrůznějších životních situacích, od logického řešení problému po ovládání přístrojů. Na rozdíl od pasivního uživatele internetového obsahu vede programování děti k tvořivost,“ uvedla organizátorka. Akce chce také upozornit na to, že programování není jen pro chlapce.

Krajská knihovna Františka Bartoše chystá ukázku robotů Botley, Ozobot, Resources, Robobloq Qobo a dalších robotů, kteří jsou určení pro menší děti. Inspirace Zlín představí možnosti, jak pracovat s programovatelnými včelkami Bee-Bot ve třídách na prvním stupni základních škol. Společnost Edhouse zapůjčí sérii robotů Edison. „Právě s těmito roboty v rámci dobrovolnické činnosti realizuje pravidelné workshopy pro pedagogické pracovníky nejen ve Zlínském kraji,“ uvedla Stojarová.

Střední průmyslová škola Otrokovice představí složitější průmyslové roboty Dobot Magician, které používá při vzdělávacích programech ve svém Experimentáriu. Robotické hračky a různé vzdělávací programovatelné pomůcky přijede představit společnost Robotworld. „Svou účast potvrdila i Fakulta aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně a představí Lego roboty. Návštěvníci se také mohou těšit na hračky a hry Hexbug, které zábavnou formou seznamují děti s robotikou a technikou. Pro nejmenší bude připravena herní dráha s robotickými broučky Nano,“ uvedla organizátorka. Starší děti i rodiče se mohou zapojit do závodu s jezdícími roboty na dálkové ovládání.

Zlín (ČTK)

Hlavní stránka