lupa x
user

Čína vyhlásila uzávěru ve městě, kde je největší továrna na přístroje iPhone

Čína vyhlásila uzávěru ve městě, kde je největší továrna na přístroje iPhone

02.11.2022

Redakce

Čína dnes vyhlásila sedmidenní protipandemickou uzávěru ve městě, kde je největší světový závod na přístroje iPhone americké společnosti Apple. Informovala o tom agentura Reuters. Továrna patří firmě Foxconn a nachází se ve městě Čeng-čou ve střední Číně. Opatření se patrně odrazí na produkci nejnovějších přístrojů iPhone 14. Čínský výrobce elektromobilů Nio pak dnes ohlásil, že kvůli protipandemickým uzávěrám pozastavil výrobu.

Čína vyhlásila uzávěru ve městě, kde je největší továrna na přístroje iPhone

Foto: Shutterstock

Politika nulové tolerance vůči šíření koronaviru dále tvrdě dopadá na řadové obyvatele Číny i na podniky. Podle oficiálního oznámení na sociální síti WeChat byla v ekonomické zóně letiště Čeng-čou pozastavena veřejná doprava a lidem bylo doporučeno pracovat z domova. Místní úřady uvedly, že budou rázně potírat všechny druhy porušování předpisů. Oznámení neupřesňuje, jakým způsobem se opatření vztahují na společnost Foxconn.

Čeng-čou, kde žije kolem deseti milionů lidí, je hlavním městem provincie Che-nan ve střední Číně. Za úterý město hlásilo 358 případů místního přenosu nemoci, o den dříve to bylo 95 případů.

Místní továrna Foxconnu zaměstnává přibližně 200.000 lidí a vyrábí většinu nových telefonů iPhone. Obecně Foxconn produkuje 70 procent iPhonů dodávaných ve světě do obchodní sítě. Uzávěra přichází pro Apple v důležitém období, krátce po uvedení iPhonu 14 na trh a před klíčovým nákupním obdobím Vánoc a nového lunárního roku.

Foxconn se snaží udržet si zaměstnance a zmírnit napětí v továrně poté, co si pracovníci stěžovali na přísné zacházení a protipandemická opatření. Několik zaměstnanců také z továrny uteklo, což firmu přimělo nabídnout štědré bonusy.

Záběry sdílené na čínských sociálních sítích a zpravodajem BBC Stephenem McDonellem ukázaly, že pracovníci utíkají z areálu a vydávají se pěšky na dlouhé cesty zpět do svých domovských měst, aby se vyhnuli tomu, že je zachytí ve veřejné dopravě.

Jeden 22letý dělník listu Financial Times (FT) řekl, že v ubytovnách, kde byl s kolegy držen, panoval naprostý chaos. Zaměstnanci také uvedli, že okolí závodu bylo několik dní uzavřeno a pracovníci s pozitivním testem byli drženi v karanténě.

Uzávěry dopadají i na automobilový průmysl. Čínský výrobce elektromobilů Nio dnes potvrdil, že pozastavil výrobu ve dvou svých továrnách ve východočínském městě Che-fej. „Zpráva, že výroba v továrnách společnosti Nio byla dočasně pozastavena, je pravdivá. Bude to mít dopad na výrobu i na harmonogramy dodávek,“ sdělil zástupce společnosti agentuře Reuters.

Poslední vlna coronavirové nákazy ve městě Che-fej se objevila začátkem října a přiměla úřady, aby v různých obdobích uzavřely některé části města. Včetně čtvrti, kde se nacházejí závody společnosti Nio.

Automobilka se v pondělí omluvila svým zákazníkům v prohlášení, v němž zveřejnila údaje o říjnovém odbytu. Uvedla také, že pandemie výrobu citelně zasáhla. V říjnu firma dodala 10.059 vozidel, což je o 7,5 procenta méně než v září.

Peking (ČTK)

Hlavní stránka