Družstva: Do čtyř let bude možné spravovat domy v mobilu
04.11.2022 , Aktualizováno 03.11.2022
Do čtyř let bude možné spravovat byty v bytových družstvech či společenství vlastníků jednotek (SVJ) v mobilu za pomoci aplikace podobné těm současným bankovním. Myslí si to předseda České společnosti pro rozvoj bydlení (ČSRB) Martin Kroh. Řekl to na dvoudenní konferenci velkých bytových družstev Fórum BD 2022. Rychlejšímu rozjezdu digitalizace podle něj brání nedůvěra lidí i legislativa.
Foto: Shutterstock
Velká bytová družstva v Česku spravují kolem milionu bytů a existuje asi 75.000 SVJ a bytových družstev. „Spravujeme desítky miliard peněz, je potřeba se dívat na účet a hned zjistit, jak to vypadá, ne až za rok. Nastavovat digitalizaci se ale daří pomalu, protože jí lidé nedůvěřují nebo neumí používat,“ řekl Kroh. Dodal, že je optimistou a s nastupujícími generacemi se promění schopnost lidí tyto systémy používat.
Problémem zavedení chytrých řešení je i legislativa, která podle Kroha leckdy neumožňuje zpracování dat pro správu a provoz bytových domů. Příkladem je podle něj nemožnost zřízení služby tzv. hlídacího psa pro SVJ. „Nemáte v katastru u každé nemovitosti uvedeno, které společnosti jsou vlastníkem jednotek na něm zřízené, které přináleží zodpovědnost pro správu domu. To je první předpoklad, aby se pro ně mohla zřizovat odpovídající digitální práva,“ uvedl Kroh.
Přesto se aktuálně spouštějí pilotní projekty digitalizované správy družstevních domů. „Nebudeme čekat, až se změní nebo nezmění legislativní pravidla. S tímhle nemůžete přijít za jeden dva roky, to je dlouhý vývoj,“ konstatoval Kroh. „Budeme vychytávat mouchy, aby to poskytovalo zákazníkům i nám výstupy přinášející efektivní sledování provozu a správu domu,“ dodal.
Kroh uvedl, že by aplikace mohla fungovat jako inteligentní banky. Po přihlášení třeba pomocí otisku palce si zákazník provede potřebné operace. Například uhradí nájem, podívá se na spotřebu teplé vody či tepla, změní telefonní číslo a zadá přístupová práva pro příbuzné. Kroh věří tomu, že náklady na zavedení digitalizace si vyžádají maximálně desítky korun na byt měsíčně.
Běžné používání digitalizace odhaduje Kroh do čtyř let. Dodal, že k tomu přispěje i současná doba a rostoucí náklady na energie či inflace. „Je to stejné, jako když sednete do auta, taky chcete vědět hned, za kolik jedete, jestli se něco neporouchalo. Enormní nárůst nákladů na energie i vodu a snaha ušetřit budou hnacím motorem. Za mě si digitalizaci vyžádá trh,“ řekl Kroh.
Praha (ČTK)