lupa x
user

Archeologové v Toskánku nalezli jedinečný soubor bronzových soch z římské doby

Archeologové v Toskánku nalezli jedinečný soubor bronzových soch z římské doby

08.11.2022

Redakce

Italští archeologové nalezli v Toskánsku jedinečný soubor 24 bronzových soch z dob etruské civilizace a starého Říma. Informuje o tom agentura ANSA. Podle archeologů byly sochy součástí pohanského posvátného místa, které přestalo sloužit s příchodem křesťanství v 5. století našeho letopočtu. Sochy byly uloženy do bazénů, kde je zhruba po 1500 letech objevili archeologové.

Archeologové v Toskánku nalezli jedinečný soubor bronzových soch z římské doby

Foto: Shutterstock

Podle šéfa muzejního odboru italského ministerstva kultury Massima Osanny jde o jeden z nejvýznamnějších objevů antických bronzových soch ve Středomoří od 70. let, kdy experti u břehů kalábrijského města Riace Marina vyzdvihli z vody dvě starořecké bronzové sochy.

Archeologové objevili soubor bronzových soch v městečku San Casciano dei Bagni. Oblast je od starověku proslulá díky svým lázeňským pramenům. Archeologové se domnívají, že sochy byly součástí rozsáhlého posvátného místa, které fungovalo do rozšíření křesťanství v 5. století našeho letopočtu. Samotné sochy jsou zřejmě místní výroby a vznikly v období od 2. století před naším letopočtem po 1. století našeho letopočtu.

Podle archeologů křesťané pohanské posvátné místo zavřeli, ale nezničili. Sochy uložili do bazénů, kde zůstaly až do současnosti. Dalším specifikem místa je, že se tam prolínala etruská a latinská kultura.

Na výzkumu soch nyní pracuje šest desítek expertů z Itálie i zahraničí, uvedl vedoucí archeologických prací Jacopo Tabolli. Antické sochy z bronzu se vyskytují méně často než z mramoru či kamene, protože často bývaly v pozdějších dobách přetaveny na jiné artefakty.

Řím (ČTK)

Hlavní stránka