lupa x
user

USA nezaznamenaly žádné věrohodné hrozby, které by narušily volby do Kongresu

USA nezaznamenaly žádné věrohodné hrozby, které by narušily volby do Kongresu

09.11.2022

Redakce

Neexistuje žádná "konkrétní nebo věrohodná hrozba", která by narušila dnešní kongresové volby ve Spojených státech. Podle agentury Reuters to novinářům řekl vysoce postavený představitel Agentury pro kybernetickou bezpečnost CISA. Američané dnes vybírají nové složení celé 435členné Sněmovny, třetiny Senátu a volí také guvernéry 36 států a tří teritorií nebo vedení některých orgánů samosprávy.

USA nezaznamenaly žádné věrohodné hrozby, které by narušily volby do Kongresu

Foto: Shutterstock

Bezpečnost voleb se ve Spojených státech stala klíčovým tématem poté, co úřady zjistily, že Rusko zasahovalo do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Snažilo se tak poškodit šance Hillary Clintonové na vítězství v souboji proti Donaldu Trumpovi, který nakonec vyhrál.

CISA již v pondělí uvedla, že na dnešní den plánuje zřídit operační centrum, kde bude společně s partnery z veřejného a soukromého sektoru po celé zemi monitorovat průběh voleb.

„V posledních letech se volební úředníci museli potýkat s rostoucím množstvím dezinformací od zahraničních protivníků, které mohou způsobit zmatek ve volební infrastruktuře a podkopat důvěru voličů ve volební proces,“ uvedla minulý týden Kim Wymanová, která v agentuře CISA pracuje jako vedoucí pracovnice pro bezpečnost voleb.

„Nyní, když se něco pokazí – a v 8800 volebních obvodech po celé zemi se někde něco pokazí – se z nevinných věcí mohou stát nekalé,“ dodala.

Washington (ČTK)

Hlavní stránka