lupa x
user

Íránské bezpečnostní složky zadržely zaměstnankyni opoziční televizní stanice

Íránské bezpečnostní složky zadržely zaměstnankyni opoziční televizní stanice

10.11.2022

Redakce

Íránské bezpečnostní složky zadržely zaměstnankyni opoziční televizní stanice Iran International, která se pokoušela utéct ze země. Informovala o tom dnes polooficiální agentura Fars. V úterý označil ministr vnitra Esmáíl Chatíb stanici sídlící v Londýně za "teroristickou organizaci".

Íránské bezpečnostní složky zadržely zaměstnankyni opoziční televizní stanice

Foto: Shutterstock

Jak poznamenala agentura Reuters, zatčení přichází v době neutichajících protivládních protestů, které v zemi propukly v září po smrti 22leté Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Tu policie zadržela kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb – šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

„Agentka prováděla poslední dobou četné aktivity a akce, které souvisely s pomlouváním Islámské republiky, rovněž vyzývala mládež k nepokojům a vyvolávala teror mezi lidmi,“ komentovala zadržení ženy agentura Fars. Íránská média zadrženou ženu identifikovala jako Elham Afkáríovou. Podle některých informací jde o sestru Navída Afkárího, íránského zápasníka, který byl v září roku 2020 popraven poté, co ho obvinili z vraždy policisty při protivládních protestech o dva roky dříve. Afkárího rodina a aktivisté tvrdili, že byl k přiznání donucen mučením.

Zadržení Elham Afkáríové na twitteru potvrdil její bratr Saíd. Jak dodal, kde se nachází její tříletá dcera, není jasné. Televizní stanice Iran International zatím na zadržení své zaměstnankyně nereagovala, uvedla agentura Reuters.

Teherán (ČTK)

Hlavní stránka