lupa x
user

Ruský špion se vydával za Čecha, aby získal informace od francouzských inženýrů

Ruský špion se vydával za Čecha, aby získal informace od francouzských inženýrů

10.11.2022

Redakce

Ruský špion se ve Francii vydával za českého konzultanta, aby získal ke spolupráci nadějné mladé inženýry. Informoval o tom deník Le Monde s odvoláním na zdroj z ministerstva vnitra, podle kterého ruští agenti na inzertním serveru hledali perspektivní studenty a absolventy prestižních škol, kteří zde nabízeli doučování. Na schůzkách se z nich poté snažili vylákat citlivé informace o politice, výzkumu či technologických inovacích.

Ruský špion se vydával za Čecha, aby získal informace od francouzských inženýrů

Foto: Shutterstock

V roce 2020 jeden ze zaměstnanců velké francouzské technologické společnosti nabízel doučování matematiky na inzertním serveru Leboncoin.fr. Prostřednictvím stránek ho oslovil český konzultant, který se chtěl zdokonalit ve svých znalostech. Jejich lekce se poté konaly jednou za tři týdny.

Za českého konzultanta se ale vydával příslušník ruské civilní rozvědky SVR Valentin Vladimirovič Zacharov, který měl na starosti vědecké a technologické záležitosti v ekonomické kanceláři ruského velvyslanectví v Paříži. Zacharov po několika hodinách navrhl, že by si mladý inženýr mohl přilepšit, kdyby mu poskytl dokumenty o vědeckém výzkumu v určitých technologických oborech.

Muž, kterého list popisuje jako „nováčka se zářnou budoucností ve francouzském vojensko-průmyslovém oboru“, zprvu netušil žádné postranní úmysly. Rozhovory se mu zdály „neškodné a legitimní“. Pochybnosti se u něj však začaly objevovat, když Zacharov trval na získání citlivých informací, které se přímo týkaly jeho práce.

V listopadu 2020 byl špion deportován poté, co byl přistižen při předávání hotovosti tomuto inženýrovi výměnou za dokumenty obsahující analýzu pokročilých technologií. Při zatčení policistům tvrdil, že je český konzultant, dokud ho nekonfrontovali s kopií jeho oficiální diplomatické akreditace od ministerstva zahraničních věcí.

Případ podle listu ilustruje novou taktiku ruských špionů ve Francii. Podle zdroje z ministerstva vnitra byl v posledních letech zdokumentován tucet podobných případů, kdy ruští agenti odpovídali na inzeráty na webových stránkách. Pokaždé se zaměřili na „nezkušené, ale vysoce potenciální“ studenty, absolventy prestižních škol a mladé odborníky. Vybrané kandidáty považovali za osoby, které by v budoucnu mohly zastávat odpovědné pozice v technologických firmách nebo ve francouzské státní správě. Jejich cílem bylo získat důvěrné nebo citlivé informace týkající se především domácí politiky, vědeckého výzkumu a technologických inovací.

Francouzské úřady podle deníku odhadují, že v zemi působí téměř 75 ruských agentů, kteří vystupují v domnělé diplomatické funkci, což jim v případě zatčení zaručuje imunitu. List popsal další tři případy, při nichž se špioni pokoušeli získat informace z mladých odborníků nejprve pod rouškou doučování a později za úplatu.

Francouzská policie agenty v některých případech vyzvala k opuštění země, dalším špionům s diplomatickým krytím diskrétně předala varování, aby tyto operace okamžitě zastavili.

Paříž (ČTK)

Hlavní stránka