lupa x
user

Eset: Počet hackerských útoků v souvislosti s kryptoměnami se zdvojnásobil

Eset: Počet hackerských útoků v souvislosti s kryptoměnami se zdvojnásobil

11.11.2022

Redakce

V letošním roce se zdvojnásobil počet hackerských útoků v souvislosti s kryptoměnami. Vzrostlo množství phishingových útoků snažících se získat údaje z platebních karet při nákupech kryptoměn i útoky snažící se přímo odcizit kryptoměny uživatele. Uvedla to bezpečnostní firma Eset.

Eset: Počet hackerských útoků v souvislosti s kryptoměnami se zdvojnásobil

Foto: Shutterstock

„Často se z ukradených účtů na Twitteru, Discordu nebo Facebooku šíří odkazy na falešné giveaways, tedy na rozdávací akce kryptoměn, jako je Bitcoin, Etherum a další. Cílem je z oběti vylákat menší množství kryptoměny s vidinou získání násobného počtu dané kryptoměny, například pošlu jeden bitcoin a vrátí se mi dva bitcoiny. Je to samozřejmě nesmysl,“ uvedl vedoucí virové laboratoře Esetu Jiří Kropáč.

Masivně podle Esetu rostou i pokusy o podvodné vylákání kryptoměn na diskuzních platformách typu Discord nebo Telegram, kde se útočníci vydávají za správce témat, oficiální zástupce kryptoburz nebo technickou podporu. Typicky jde o falešnou technickou podporu, která nabízí pomoc s řešením problému typu nepřipsání kryptoměny do peněženky, nedoručené platby a podobně, a přitom od uživatele vyláká další kryptoměny nebo peníze.

Velmi rozšířená je i technika zveřejnění přístupových údajů ke kryptopeněžence, která již obsahuje nějaké mince, uvedla bezpečnostní firma. Pokud se tam uživatel pokusí poslat měnu uvedeného blockchainu (nejčastěji ETH), aby mohl obsah peněženky prodat nebo převést, je jeho vklad okamžitě odcizen, upozornila.

Hrozby v oblasti kryptoměn obvykle korelují s jejich směnnými kurzy. Směnné kurzy kryptoměn a ochotu obchodovat nebo je těžit ale negativně ovlivňují rostoucí ceny energií. Stále výhodnější je tedy podle Esetu kryptoměny krást. Cena bitcoinu se v minulých dnech pohybovala na dvouletých minimech okolo 16.000 USD, dnes posílila na úroveň 17.000 až 18.000 USD.

„Po letním útlumu očekáváme nárůst ve většině oblastí kryptokriminality. Přetrvávat bude trend těžby kryptoměn v prohlížečích a pokračovat budou i útoky s cílem krádeže krypta,“ dodal analytik Esetu Robert Šuman.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka