lupa x
user

Aktéři shromáždění za svobodu slova varovali před obnovením cenzury

Aktéři shromáždění za svobodu slova varovali před obnovením cenzury

18.11.2022

Redakce

Varování před obnovením cenzury a omezením plurality názorů kvůli boji s dezinformacemi byly hlavními tématy shromáždění za svobodu slova, které se konalo v Praze. Jeho aktéři poukazovali také na blokování diskutérů na sociálních sítích za jejich příspěvky, které se údajně nijak neprovinily pravidlům debaty například použitím vulgarismů. Setkání pod kyvadlem na místě někdejšího Stalinova pomníku se zúčastnilo na sedm desítek lidí.

Aktéři shromáždění za svobodu slova varovali před obnovením cenzury

Foto: Shutterstock

Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužílek dal do souvislosti možnost širokého spektra názorů s ekonomickou prosperitou. Uvedl také, že chystaný zákon o regulaci dezinformací podle prvotního návrhu ministerstva vnitra umožní regulátorům prakticky vše včetně vypínání internetových zdrojů. „Nelze napsat, kde je pravda, nelze určit orgán, který řekne, kde je pravda,“  uvedl Kužílek. Podle něj by zákon měl umožnit zasáhnout v případě skutečně diverzní akce v rámci hybridní války. „To, že se musíme umět bránit, neznamená, že kdejaký nedovzdělanec a salonní demokrat začne vypínat,“ dodal. O salonních demokratech, kteří si pojem svoboda projevu uchvátili jako svou hračku, mluvil politolog Michal Klíma.

Gabriela Sedláčková ze Společnosti pro obranu svobody projevu řekla, že pouze dva ze zjištěné tisícovky případů zablokování uživatelů sociálních sítí byly oprávněné kvůli porušení pravidel komunity například pro urážku oponenta. Pozastavila se nad tím, že diskuse jsou moderovány jednostranně. Podle ní vznikají takzvaná oddělení diverzity, jejichž manažeři hrozí zastáncům odlišných názorů ztrátou zaměstnání.

Religionista Radek Chlup si stěžoval na zužování pásma pro legitimní názory, což se projevilo během epidemie koronaviru na přístupu k očkování. Podle něj jsou zastánci názorů odlišujících se od hlavního proudu nebo vůči němu kritických označováni za dezinformátory a prokremelské agenty. Chlup má za to, že je třeba v běžné komunikaci i při diskusi na sociálních sítích obnovit názorovou pluralitu bez dehonestování oponenta.

Pořadatelem dvouhodinové akce byli autoři podcastu Mainstream, jimiž jsou podnikatelka a bývalá novinářka Angelika Bazalová a publicista Petr Šourek.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka