lupa x
user

Polská internetová obchodní platforma Allegro zvýšila čtvrtletní provozní zisk

Polská internetová obchodní platforma Allegro zvýšila čtvrtletní provozní zisk

30.11.2022

Redakce

Největší polská internetová obchodní platforma Allegro ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila provozní zisk o 14 procent na 537,3 milionu zlotých (zhruba 2,8 miliardy Kč). Firma to uvedla ve zprávě pro investory. Hospodaření ve třetím čtvrtletí podpořila mimo jiné nižší ztráta českého internetového obchodu Mall, který polský podnik v letošním roce koupil spolu s kurýrní službou WeDo za 881 milionů eur (zhruba 21,5 miliardy Kč).

Polská internetová obchodní platforma Allegro zvýšila čtvrtletní provozní zisk

Foto: Shutterstock

Společnost Allegro uvedla, že se nyní soustředí na kontrolu nákladů a integraci obchodu Mall do svých aktivit. Provozní ztráta divize Mall ve třetím čtvrtletí klesla na 50 milionů zlotých (zhruba 260 milionů Kč) ze 62 milionů zlotých ve druhém kvartálu.

Firma už v pondělí oznámila, že snížila hodnotu aktiv obchodu Mall a kurýrní služby WeDo o 2,29 miliardy zlotých (zhruba 12 miliard Kč), což je více než o polovinu. Finanční ředitel podniku Jon Eastick tento krok v dnešní výsledkové zprávě zdůvodnil mimo jiné makroekonomickými problémy v Evropě, které prohloubila válka na Ukrajině. Dodal, že od sjednání akvizice zhruba před rokem se tržní hodnota řady podniků působících v internetovém obchodě propadla o 50 až 70 procent.

Allegro se nyní připravuje na útlum v oblasti spotřebitelských výdajů. „V listopadu jsme začali registrovat zpomalování růstu. Rosteme, ale ne tak rychle jako dříve,“ řekl Eastick v rozhovoru s agenturou Reuters. Dodal, že toto zpomalování bude pravděpodobně pokračovat i v první polovině příštího roku.

Hrubá hodnota zboží prodaného prostřednictvím společnosti Allegro ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o více než 30 procent, v samotném Polsku se zvýšila o 21 procent. „Naším základním cílem je posilovat pozici v Polsku a zvyšovat podíl v zahraničí rozšiřováním základny věrných obchodníků a spotřebitelů,“ uvedl šéf podniku Roy Perticucci.

Varšava (ČTK)

Hlavní stránka