lupa x
user

Vysočina se bude podílet na zpřístupnění elektronické dokumentace lidem

Vysočina se bude podílet na zpřístupnění elektronické dokumentace lidem

30.11.2022 , Aktualizováno 29.11.2022

Redakce

Kraj Vysočina se bude podílet na vzniku mobilní aplikace, která by lidem mimo jiné zpřístupnila jejich zdravotní dokumentaci. Smyslem je zjednodušit ošetření u lékařů v zahraničí. Na mobilní aplikaci pracuje konzorcium Pathed tvořené 19 účastníky z 11 evropských zemí. Kraj Vysočina je provozovatelem Národního kontaktního místa pro elektronické zdravotnictví, z něhož by aplikace informace čerpala. Novinářům to řekla náměstkyně hejtmana Vysočina Hana Hajnová (Piráti).

Vysočina se bude podílet na zpřístupnění elektronické dokumentace lidem

Foto: Shutterstock

„Konzorcium Pathed by rádo vytvořilo univerzální evropskou aplikaci, díky které byste se jako pacienti mohli nejenom podívat do výpisu zdravotní dokumentace, ale pokud se vám něco v zahraničí stane, tak si tu zdravotnickou dokumentaci vyvolat a ukázat ji ošetřujícímu lékaři v jeho řeči. To je ta největší přidaná hodnota, že by to mělo umět překládat zdravotnickou dokumentaci do řeči ošetřujícího lékaře, a zlepšit tak poskytování zdravotních služeb v zahraničí,“ řekla Hajnová. Nové možnosti by mohla nabízet aplikace Tečka, kterou začali lidé používat v souvislosti s prokazováním očkování proti covidu-19. „Tečka byla první, která se spojovala s portálem občana, která už má jakési přístupy do Národního kontaktního místa pro elektronické zdravotnictví,“ řekla Hajnová.

Kraj Vysočina už pracoval spolu se Státním zdravotním ústavem a ministerstvem zdravotnictví na tom, aby bylo možné uplatňovat v lékárnách v zahraničí elektronické recepty vydávané v Česku a naopak. Přeshraniční eRecept by měl začít v blízké době fungovat.

Jako provozovatel Národního kontaktního místa pro elektronické zdravotnictví se kraj podílel i na rozvoji možnosti přeshraničního předávání laboratorních zpráv, propouštěcích zpráv a dalších dokumentů. Uživateli byli výhradně pracovníci ve zdravotnictví. Nový záměr mobilní aplikace se týká veřejnosti.

Kraj Vysočina je provozovatelem Národního kontaktního místa pro elektronické zdravotnictví v České republice od roku 2018. Správcem místa je ministerstvo zdravotnictví.

Jihlava (ČTK)

Hlavní stránka