lupa x
user

Platforma České kino nabídne na jednom místě tuzemské filmy, seriály a pohádky

Platforma České kino nabídne na jednom místě tuzemské filmy, seriály a pohádky

06.12.2022

Redakce

Portál České kino začal od dnešního dne nabízet za měsíční poplatek milovníkům domácí kinematografie oblíbené české filmy, pohádky i seriály. Vedle komerčně úspěšných titulů poskytne prostor i pro díla artová či dokumentární od počátku zvukového filmu do současnosti. České kino se do budoucna chce stát nejkomplexnější encyklopedií českého filmu a nahradit ilegální platformy v Česku. Novinářům to dnes řekl jeden ze zakladatelů portálu producent a režisér Miloslav Šmídmajer.

Platforma České kino nabídne na jednom místě tuzemské filmy, seriály a pohádky

Foto: Shutterstock

„Některé divácky oblíbené tituly dnes naleznete i na jiných internetových platformách, my však chceme zpřístupnit zájemcům celou českou kinematografii,“ uvedl Šmídmajer.

Autoři projektu chtějí legální formou zpřístupnit českou i slovenskou tvorbu na jednom místě. Za startovací měsíční poplatek 99 korun bude veškerý obsah dostupný registrovaným předplatitelům. Obsah bude možné přehrát na všech chytrých zařízeních včetně počítačů, televizí, mobilních telefonů a tabletů.

„Za nejdůležitější považuju, že české kino, nemyslím jenom tu platformu, o sobě dává vědět, že přistupuje na nějakou novou hru a že se s českou kinematografií dál musí počítat,“ řekl režisér a herec Jiří Mádl, který má na portálu většinu svých snímků.

Při spuštění platforma nabídla více než 650 českých filmů a pohádek a každý měsíc chce do knihovny zařadit nové tituly tak, aby postupně vznikl úplný fond českých i slovenských distribučních filmů. České kino podle Šmídmajera nabídne i možnost vytvářet vlastní knihovny oblíbených filmů či dětské profily s bezpečným programem chráněným pin kódem. „Chceme rodičům umožnit, aby vedle amerických pohádek, kterých je všude přehršel, mohli dětem pouštět také poetické české pohádky z českého prostředí. Je bohužel smutnou skutečností, že řada dnešních dětí již nezná Boba a Bobka nebo Hurvínka,“ dodal.

České kino bude svým divákům nabízet i vlastní tvorbu, řekl Šmídmajer. Natočeny jsou podle něj například první díly pořadu Síň slávy Českého kina, v němž budou postupně představeny všechny významné osobnosti české kinematografie. Mezi prvními budou například Jiří Lábus nebo Daniela Kolářová, uvedl. V dalším pořadu Po stopách filmu navštíví Marek Mičke, autor projektu Filmové okénko, kultovní místa, na nichž se natáčely známé české filmy, a přiblíží fanouškům, jak tato místa vypadají dnes, dodal. První cesty vedly například do populárních Hoštic, kde se natáčela filmová trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno.

Postřehy a komentáře zazní od filmových historiků a odborníků v pořadu Všechno, co jste kdy chtěli vědět o filmu, ale báli jste se zeptat. Každý měsíc navíc bude v Českém kině věnován jedné významné osobnosti české kinematografie, doplnil Šmídmajer.

České kino do budoucna plánuje rozšířit platformu i o databázové informace o českých filmech. Provozovatelem platformy je společnost Centrum českých filmů. Vstupní investici tvořila částka v jednotkách milionů korun a provozovatelé počítají, že v příštím roce získají prvních 10.000 uživatelů.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka