lupa x
user

Ikonický palác z pražské Národní třídy získá zpět prvorepublikovou krásu a eleganci

Ikonický palác z pražské Národní třídy získá zpět prvorepublikovou krásu a eleganci

07.12.2022

Redakce

Praha bude mít další jedinečné místo, kde se propojí prvorepubliková elegance a nostalgie starých časů s moderními technologiemi. Tím místem bude konstruktivistický Palác Dunaj, který od roku 2021 rekonstruuje stavební firma GEOSAN GROUP. Po dokončení stavebních prací v příštím roce by se měl palác vyloupnout ve své původní kráse včetně znovuotevření průchozí pasáže.

Ikonický palác z pražské Národní třídy získá zpět prvorepublikovou krásu a eleganci

Vizualizace: Cushman&Wakefield 

Ve středověku tudy vedl příkop mezi Starým a Novým Městem pražským. Dnes tu je palác na jedné z nejvýznamnějších ulic hlavního města Prahy. Ulice, která se za těch několik staletí zcela zásadním způsobem zapsala do českých dějin. Domy tu vznikaly ale až poté, co tu byl roku 1781 zasypán příkop a vysázeny aleje stromů. Tehdy se to tu podle stromořadí i jmenovalo. Později ulice nesla název Ferdinandova třída po císaři Ferdinandovi I. A od roku 1919 to už je třída Národní a na místě bývalého příkopu stojí Palác Dunaj.

Šlechtična, malíř a kožešiny

Tato impozantní budova z pera dvorního prvorepublikového architekta Adolfa Foehra, žáka ještě slavnějšího Jana Kotěry, tu na rohu ulic Voršilská a Národní třída stojí od roku 1930. Dříve zde stával klasicistní Wallisův palác, a ještě předtím barokní palác, kde bydlela hraběnka Antonie z Bubna, hrabě ze Sweets-Šporku i malíř Antonín Mánes. A ve středověku v těchto místech prý žil i slavný voják Voko, soudní písař Hanka a celé dynastie kožešníků. V novodobé historii byl Palác Dunaj od roku 1958 na šedesát let zasvěcen společnosti Eurovia a později i různým dalším úředníkům, vzdělávacím institucím, advokátům, cestovnímu ruchu a tanci. A prostor pro taneční školu i Českou advokátní komoru či CK Fischer by zde měl zůstat i do budoucna.

Geniální Foehrův návrh

Rozsáhlý pozemek na místě dřívějšího klasicistního paláce byl ovšem natolik pozoruhodný, že si jej jako místo pro výstavbu svého ředitelství zvolila rakouská pojišťovna Donau. Pro realizaci si tehdy vybrala návrh Adolfa Foehra, který byl už od počátku velice nadčasový. Pětipatrový Palác Dunaj se svým čtvercovým půdorysem totiž ideálně využívá kompletně celou plochu pozemku a plynule dotváří blokovou strukturu domů Starého města. Podle expertů na historickou architekturu patří tento palác mezi nejlepší i nejpokrokovější Foehrovy realizace a svou nadčasovostí a modernitou výrazně překračuje dobu, ve které vznikl.

Základní architektonické vyznění paláce je díky tomu již dané a nebude třeba do něj nyní zasahovat. Při rekonstrukci pod taktovkou firmy GEOSAN GROUP tak nejenže budou cenné originální prvky domu zachovány, ale i ty, které pozměnil čas, stavebníci obnoví do původní krásy. Toto se týká například obou uličních fasád obložených béžovým travertinem se třemi bílými horizontálními pásy a zakulaceným rohem domu.  Po mnoha letech nepřístupnosti bude znovuobnovené také centrálně situované vnitřní atrium se sklobetonovou luxferovou podlahou a mléčným zasklením střechy. Svou dřívější krásu získá i vnitřní točité schodiště a dobový funkční páternoster ze světlého dřeva, který roku 1936 vyrobila proslulá továrna Českomoravská-Kolben-Daněk.  Pro milovníky pražských uliček a pasáží se v paláci znovu otevře i pasáž spojující Národní třídu s Voršilskou ulicí.

Prvky z budoucnosti

Hlavní stavební úpravy v Paláci Dunaj by se měly týkat především vnitřních prostor, které se staly v průběhu desítek let nepřehlednými. Budou se proto nejvíce upravovat prostory kanceláří, sociální zázemí a veškeré rozvody a technické zařízení. Pravděpodobně nejnápadnější úpravou Paláce Dunaj bude zvýšení celé budovy o jedno další ustupující patro. Rozšíří se i možnosti pro parkování automobilů s výtahem do suterénu a pro parkování kol v kolárně.

Celá rekonstrukce, kterou detailně sledují i památkáři, protože se jedná o území pražské památkové rezervace zapsané na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, by měla být dokončena v posledních měsících roku 2023.

 

 

 

Hlavní stránka