lupa x
user

Miminka, těšte se! Tradice mincí do kolébky se vrací

Miminka, těšte se! Tradice mincí do kolébky se vrací

07.12.2022 , Aktualizováno 06.12.2022

Redakce

I dnešní miminka se mohou cítit jako šlechtičny a šlechticové, budeme-li pamatovat na tradici, která je s narozením dítěte bezprostředně spojená. Založil ji rod Rožmberků, když začal novorozencům do kolébky vkládat zlaté knoflíky. Vzácný talisman měl zajistit, aby děťátko v budoucnu netrpělo nouzí. Ozdobné zlaté symboly postupně nahradily mince, ale původní smysl rituálu spjatého s narozením dítěte přetrval – pozornost v podobě drahého kovu byla vstupní investicí do života dítěte, která mu měla přinést blahobyt a štěstí.

Miminka, těšte se! Tradice mincí do kolébky se vrací

V novodobé historii se této tradice ujala Česká mincovna a odkaz předků oživila vlastními dárkovými ražbami k narození miminka. Aby byly její pamětní mince dostupné co největšímu okruhu dárců, vzniklo jich s ohledem na různé možnosti a potřeby zákazníků několik variant. Cenově nejdostupnější je sada oběžných mincí Narození dítěte, která má miminku připomenout, jakými mincemi platili jeho rodiče, když přišlo na svět. Jsme-li náročnější a chceme investovat více, uděláme radost tolarem pro miminko z ryzího stříbra, uloženým do poutavého balení v podobě knížky; lze sem vložit fotografii, vepsat vzkaz či uvést jméno, míry nebo třeba i barvu vlásků miminka.

Na rubovou stranu tolaru si dárci často nechávají vyrýt osobní věnování, takže z něj vytvoří naprostý originál. Pokud jsme zákazníkem nadmíru náročným, nehledíme na cenu a chceme se před příbuznými tak trochu blýsknout, nejcennějším dárkem do kolébky je pamětní zlatý dukát. Mnohdy se na tuto několikatisícovou investici skládá i více příbuzných a zlatý dukát věnují jako společný dárek.

Jablonečtí však zlaté dukáty do kolébky nejen prodávají, ale i rozdávají, protože ne každé miminko se narodí do stabilní a milující rodiny. A stejně tak jako nechtěné děti v Česku zachraňuje síť babyboxů, pomáhá zase Česká mincovna miminkům z těchto anonymních schránek. Od roku 2020 je partnerem projektu Babybox a počínaje dvoustým odloženým dítětem věnovala svůj zlatý dukát každému, které u nás bylo v některém z jednaosmdesáti babyboxů nalezeno. Pomáhá tak, i když hodnotu dukátů dnešní miminka ocení, až když se budou v životě stavět na vlastní nohy. Pak se dukát z ryzího zlata bude stoprocentně hodit.

 

Hlavní stránka