lupa x
user

Google představil první digitální sbírku věnovanou českému umění

Google představil první digitální sbírku věnovanou českému umění

08.12.2022

Redakce

Poklady českého umění, designu a architektury jsou ode dneška volně přístupné publiku na internetu. Platforma Google Arts & Culture připravila projekt s názvem Heart of Czechia (Srdce Česka), v rámci kterého si zájemci mohou prohlédnout například díla malíře Alfonse Muchy nebo brněnskou vilu Tugendhat, řekla manažerka platformy Google Arts & Culture pro střední a východní Evropu Liudmila Kobyakova.

Google představil první digitální sbírku věnovanou českému umění

Foto: Shutterstock

Podle generálního ředitele Národního muzea Michala Lukeše je digitalizace pro muzea budoucností. Smyslem projektu je totiž zachovat české kulturní bohatství budoucím generacím a zároveň přiblížit českou kulturu divákům ze světa. Sbírka proto bude uvedena v českém i anglickém jazyce. Pro zahraniční turisty je to příležitost seznámit se s českou kulturou ještě před návštěvou České republiky. „Jsme hrdí na to, že se nám ve spolupráci s lokálními institucemi podařilo přiblížit kulturní dědictví České republiky lidem po celém světě,“ uvedl ředitel Google Arts & Culture Amit Sood.

Na projektu se podílelo 19 institucí, například Národní muzeum v Praze, Muzeum umění Olomouc nebo Plzeňská filharmonie. Srdce Česka zahrnuje přes 2500 děl a artefaktů včetně více než 20 panoramatických pohledů, mezi něž patří i panorama Domu u Černé Matky boží v Praze. Sbírku uvádí abeceda pojmů, které definují českou kulturu. Například písmeno F značí Franze Kafku, písmeno G zase gotiku.

Část projektu věnovaná umění představí díla české malířky Toyen a malířů Františka Kupky, Josefa Čapka nebo Alfonse Muchy. Právě 20 pláten Muchovy Slovanské epopeje si zájemci mohou prohlédnout v ultra vysokém rozlišení, díky němuž mohou v detailní blízkosti putovat po jednotlivých tazích štětcem nebo nerovnostech plátna. Konkrétní části obrazů navíc sdílí krátký komentář. Digitální sbírka nabídne mimo jiné také práci současného sklářského umělce Martina Janeckého, který vyrábí sochy tvarováním skla, a udržuje tak dlouhodobou českou tradici sklářské výroby.

Díky projektu Srdce Česka poprvé s Google Arts & Culture spolupracuje také vila Tugendhat, která je jednou z 16 českých památek zapsaných na seznamu UNESCO. Virtuální průvodce ukáže zájemcům vilu i se zahradou, přičemž také nastíní historii tohoto místa a představí architekturu a interiér vily. Další částí digitální sbírky je i sekce příběhů ze světa českého umění, designu a architektury.

Platforma Google Arts & Culture vznikla v roce 2011. Jako nekomerční iniciativa se snaží globálně zpřístupnit kulturu jednotlivých regionů. Nyní má přes 2000 partnerů z více než 80 zemí a shromažďuje přes šest milionů artefaktů prostřednictvím více než 3700 digitálních výstav. Google Arts & Culture se věnuje především výtvarnému umění, literatuře, hudbě, performativnímu umění, ale i historii a společenskému dění.

V roce 2020 vznikla na Google Arts & Culture výstava věnovaná historii 17. listopadu 1939, kdy nacisté zavřeli české vysoké školy a studenty poslali do koncentračních táborů, a také 17. listopadu 1989, kdy potlačená demonstrace vysokoškolských studentů vyústila v sametovou revoluci. Výstava připravená organizací Paměť národa představila dobové fotografie a vzpomínky pamětníků sametové revoluce. Dlouhodobě spolupracuje s platformou Google Arts & Culture například pražské Muzeum Kampa. Podle organizátorů digitální sbírky ukrývá název Heart of Czechia slovo art, v českém překladu umění. Projekt vznikl v rámci českého předsednictví Evropské unie.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka