lupa x
user

Německo provedlo zkoušku varovného systému, druhou za 30 let

Německo provedlo zkoušku varovného systému, druhou za 30 let

09.12.2022 , Aktualizováno 08.12.2022

Redakce

Německo provedlo celostátní zkoušku varovného systému, vůbec poprvé otestovalo i vysílání přes základnové stanice mobilních sítí. Byla to teprve druhá celostátní zkouška za více než 30 let. Tu první před dvěma roky doprovázely technické problémy, výstraha se tak k mnoha lidem vůbec nedostala.

Německo provedlo zkoušku varovného systému, druhou za 30 let

Foto: Shutterstock

Těsně před 11:00, kdy zkouška začala, se vysokým tónem rozezněly mobilní telefony. Lidé na ně dostali varování, i když neměli nainstalovanou žádnou aplikaci pro civilní ochranu. Německo totiž poprvé vyzkoušelo jako varovaný kanál takzvaný Cell Broadcast, což je vysílání přes základnové stanice mobilních sítí. Toto vysílání umožňuje varování rozesílat na mobilní telefony nejen po celé zemi, ale i ve vybraných oblastech.

„V Německu se koná varovný den 2022 s celoněmeckou zkušební výstrahou. Obyvatelstvu nehrozí žádné nebezpečí,“ uváděla výstražná zpráva na mobilních telefonech. Stejný text zobrazovala také mobilní aplikace NINA.

Německo pravidelné zkoušky sirén a dalších varovných prostředků dlouhé roky neprovádělo, neboť po pádu komunistického režimu v roce 1989 a po znovusjednocení země o rok později neviděla vláda důvod, proč v nich plošně pokračovat. Řada regionů, například hlavní město Berlín, dokonce odstranila své sítě sirén.

V německé metropoli sirény nefungují přes dvacet let a nefungovaly ani dnes, ačkoli Berlín začal s jejich obnovou. Výstavba sirén ale zatím příliš nepokročila.

Vedle sirén, mobilních aplikací či SMS výstrah používá Německo ještě satelitní varovnou platformu MoWaS. S její pomocí je možné varování spustit na všech veřejnoprávních stanicích, ale také na desítkách těch soukromých. Využíván je také systém hlášení německých drah DB ve vlacích a na nádražích.

K pravidelným celoněmeckým varovným zkouškám se Německo vrátilo po třech desítkách let v roce 2020, test plánovaný na loňský rok ale země odřekla. Zkouška v roce 2020 skončila s rozporuplnými výsledky. Některé sirény, které byly dosud v provozu, se vůbec nerozezněly. Problémy byly i s mobilní aplikací NINA, přes kterou řada lidí nedostala testovací zprávu.

Berlín (ČTK)

Hlavní stránka