lupa x
user

V Turecku objevili zřejmě nejstarší rytinu s příběhem, je na ní muž a zvířata

V Turecku objevili zřejmě nejstarší rytinu s příběhem, je na ní muž a zvířata

09.12.2022

Redakce

Archeologové v Turecku objevili zřejmě nejstarší umělecké zobrazení příběhové scény, kamenný panel s rytinami ukazuje divoká zvířata a muže, který se drží za penis. Podle nich neolitický reliéf vznikl nejspíše kolem roku 11.000 před naším letopočtem a pravděpodobně odráží proměňující se vztah zvířat a člověka v době, kdy začaly během tak zvané neolitické revoluce vznikat první usedlé společnosti založené na zemědělství.

V Turecku objevili zřejmě nejstarší rytinu s příběhem, je na ní muž a zvířata

Foto: Shutterstock

Archeologové o nálezu kamenné lavice s rytinami v lokalitě Sayburç na jihovýchodě Turecka informovali v odborném magazínu Antiquity.

Podle nich je odkryté zobrazení nejstarším, u kterého lze vysledovat časovou následnost jednotlivých scén, které tak vyprávějí ucelený příběh. „Můžeme se domnívat, že se tady začal formovat jakýsi komplexní příběh, že byl rozhodující pro formování ideologie dané komunity a byl předáván dalším generacím,“ citoval server The Art Newspaper vedoucí výzkumu, archeoložku Eylem Özdoganovou.

Podle ní ukazuje na roli tohoto uměleckého díla i fakt, že bylo umístěno na veřejném místě – na rozdíl od starších jeskynních maleb, které byly skryté a špatně přístupné.

Rytina odkrytá v loňském roce se nachází na asi 0,6 metru vysoké kamenné lavici. Kromě ústřední postavy muže, který se drží za penis a jehož obklopují kočkovité šelmy, zřejmě levharti, jsou na výjevu i další lidské i zvířecí postavy. Rozeznat lze například muže, který láká býka řehtačkou.

Ankara (ČTK)

Hlavní stránka