Britští lékaři představili inovativní léčbu leukémie, malá pacientka je v remisi
12.12.2022
Britští lékaři o víkendu na odborné konferenci představili inovativní léčbu leukémie, kterou považují za revoluční pokrok v medicíně. Třináctiletá dívka, u níž nezabíraly žádné formy léčby, se před rokem dostala do péče týmů zdravotníků z londýnské dětské nemocnice Great Ormond Street Hospital (GOSH). Díky genové terapii se z terminálního stadia zhoubné rakoviny dostala do remise a je v podstatě vyléčená. Informovaly o tom agentura AFP a server BBC News.
Foto: Shutterstock
Třináctileté Alysse diagnostikovali obzvlášť agresivní formu leukémie loni v květnu. Chemoterapie ani transplantace nezabíraly, zbývala už jen paliativní péče. Dívka se zúčastnila klinických testů a po 28 dnech byla v remisi, tedy bez zjevných příznaků nemoci, a úspěšně podstoupila druhou transplantaci kostní dřeně.
Lékaři při experimentální léčbě zasáhli do DNA. Vzali T-lymfocyty, které mají na starosti buněčnou imunitu, od zdravého dárce a „naučili“ je pomáhat Alyssinu tělu. Dívka je podle nemocnice první známou pacientkou, která dostala modifikované T-lymfocyty. Lékaři své poznatky představili na výročním setkání Americké hematologické společnosti.
„Jedná se o vynikající ukázku toho, jak můžeme díky odborným týmům a infrastruktuře spojit špičkové technologie v laboratoři s reálnými výsledky pro pacienty v nemocnici,“ uvedl imunolog Waseem Qasim z GOSH.
Londýn (ČTK)