lupa x
user

Grant Prahy v soutěži Czech Press Photo získal Kevin V. Ton

Grant Prahy v soutěži Czech Press Photo získal Kevin V. Ton

15.12.2022

Redakce

Grant Prahy ve 28. ročníku soutěže Czech Press Photo získal Kevin V. Ton za projekt, který mapuje výstavbu v metropoli. Cenu, která je spojená se stipendiem určeným k fotografování proměn hlavního města, vybírá primátor vždy ještě před vyhlášením dalších výsledků fotožurnalistické soutěže. Grant Prahy je společně s Fotografií roku druhou hlavní cenou soutěže. Sdělila to mluvčí pořádající společnosti Czech Photo Anna Vacková.

Grant Prahy v soutěži Czech Press Photo získal Kevin V. Ton

Foto: Shutterstock

Do zatím posledního ročníku soutěže poslalo 234 fotografů na 6000 snímků. Jako téma přihlášeným snímkům dominuje válka na Ukrajině, objevují se i fotografie z požáru v Českém Švýcarsku nebo z rozloučení s královnou Alžbětou II. Vítězové budou oznámeni 31. ledna v Národním muzeu, poté bude otevřena premiérová výstava.

„Praha v posledních letech zažívá rekordní stavební boom, a to jak v soukromém, tak ve veřejném sektoru, a proto jsem se rozhodl vybrat sérii fotek, která tento trend na území našeho města mapuje,“ zdůvodnil výběr Hřib.

„Dlouhodobě pracuji na projektu, v kterém dokumentuji změny Prahy posledních let. Hlavní město zažívá největší bytovou výstavbu od roku 1997. Kromě rekonstrukcí stávajících domů a výstavby nových začínají vznikat celé nové čtvrti. Mým záměrem je vytvoření obrazové kroniky, jež mapuje zásadní urbanistické změny v životě Pražanů. Ty sice v současnosti různými způsoby narušují chod města, ale za pár let si tento čas už málokdo vybaví. Soubor bude fungovat jako alternativní paměť, která bude připomínat jedno ze zásadních období města,“ uvedl fotograf. Pracuje na volné noze, za dobu svého působení ve fotografii získal řadu ocenění. Zaměřuje se zejména na humanistickou dokumentární fotografii a na dlouhodobé projekty.

Grant Prahy je speciální ocenění soutěže Czech Press Photo ve spolupráci s primátorem hlavního města, které podporuje dlouhodobé projekty, a to od roku 1995. Postupně také vzniká sbírka souborů fotografií, které dokumentují Prahu a její vývoj z mnoha úhlů.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka