lupa x
user

Ruští kosmonauti zrušili výstup do volného vesmíru kvůli úniku kapalin z lodi

Ruští kosmonauti zrušili výstup do volného vesmíru kvůli úniku kapalin z lodi

16.12.2022

Redakce

Dnešní plánovaný výstup ruských kosmonautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do otevřeného vesmíru byl zrušen. Podle americké vesmírné agentury NASA se tak stalo kvůli úniku chladící kapaliny z lodi Sojuz. Rusko hlásí "technickou závadu", informovala o tom agentura TASS. Únik mohlo zapříčinit poškození pláště Sojuzu po nárazu mikrometeoritu, sdělil později výkonný ředitel ruské vesmírné agentury Roskosmos Sergej Krikaljov.

Ruští kosmonauti zrušili výstup do volného vesmíru kvůli úniku kapalin z lodi

Foto: Shutterstock

„Vesmírná stanice je v dobrém stavu a posádka Expedice 68 je v bezpečí,“ napsala na twitteru NASA.

Ruští kosmonauté Sergej Prokopjev a Dmitrij Petelin měli v otevřeném vesmíru strávit šest hodin a 37 minut. „Měli přenést chladič výměníku tepla z malého výzkumného modulu Rassvet do víceúčelového laboratorního modulu Nauka pomocí manipulátoru ERA,“ uvedl TASS.

„Příčinou úniku mohl být náraz mikrometeoritu do radiátoru,“ uvedl Krikaljov, bývalý sovětský kosmonaut. Poškození vnějšího pláště podle něj mohlo vést k problémům s teplotou v jednom z úseků Sojuzu.

Na ISS oba Rusy dopravila raketa Sojuz, která odstartovala 21. září z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Plánované práce měli vykonat minulý měsíc, ale zabránila tomu porucha skafandrů. Kosmonauti později vadné součástky skafandrů vyměnili.

Mezinárodní vesmírná stanice je společným projektem NASA, Roskomosu, ESA, Japonska a Kanady. V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a následným zavedením rozsáhlých protiruských sankcí ze strany západních zemí adresoval bývalý šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin Spojeným státům a dalším západní zemím už dříve řadu výhrůžek.

Navzdory rozkolu se ale NASA a Roskosmos dohodly na pokračování společných letů na ISS. Mezinárodní vesmírná stanice tak v současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem.

Moskva (ČTK)

Hlavní stránka