lupa x
user

Projít si dům ještě předtím, než začnete stavět? V Česku žádný problém

Projít si dům ještě předtím, než začnete stavět? V Česku žádný problém

19.12.2022

Redakce

Stavba domova je velká věc a člověk by měl mít jistotu, že výsledná stavba bude odpovídat jeho představám. Není nic horšího než nakonec zjistit, že kuchyň mohla být přece jen širší a okno o trochu výš. Lidé také mívají často vybraný vzhled interiéru podle katalogu nebo obrázku na internetu, ačkoli požadované představě neodpovídají dispozice místností. Díky moderním technologiím se ale nemusíte s nevyhovujícím interiérem smířit nebo bourat zdi. Vysněný domov si dnes mohou budoucí majitelé projít ještě před zahájením stavby.

Projít si dům ještě předtím, než začnete stavět? V Česku žádný problém

Tuto možnost nabízí takzvaná virtuální realita. Jedná se o technologii, která umožňuje ocitnou se v simulovaném prostředí a případně s ním také interagovat.

Ačkoli si většina lidí spojuje virtuální realitu zejména s herním světem, své využití má tato technologie i v řadě dalších oborů, například právě ve stavebnictví a interiérovém designu.

Jednou z firem, která tuto možnost nabízí v Česku, je pražská společnost Blinders, která využívá virtuální realitu při projektování domů, bytů či kanceláří. Na základě architektonické studie či projektu dokáže ve 3D vymodelovat dům včetně nejmenších detailů. Klient jím pak může procházet a vyzkoušet si ideální umístění oken či rozložení nábytku.

Zakladatele firmy Patrika Vargu k tomuto nápadu na využití virtuální reality přivedla stavba vlastního domu. „I když byly projektová dokumentace i 3D vizualizace kvalitně zpracované, nedokázal jsem si plnohodnotně představit všechny místnosti s vybavením a ani okolí domu,” uvedl Varga. Během stavby se pak tradičně začaly objevovat nedostatky jako je malá kuchyň nebo stísněná technická místnost.

V hale o rozloze téměř tisíc metrů čtverečních si dnes jeho klienti za pomoci speciálních brýlí mohou projít každou místnost budoucího domova od sklepa až po půdu. Této možnosti využívají budoucí majitelé domů i soukromé firmy při projektování kanceláří. Do studia si může přijít procházku nemovitostí nezávazně vyzkoušet i široká veřejnost.

Dobře našlápnuto v oboru virtuální reality mají ale i další české firmy. Například pražský startup VRgineers úspěšně dobývá zahraniční trh. A že se jedná o opravdovou senzaci potvrzuje i to, že mezi jejich klienty patří třeba vesmírná agentura NASA nebo americké letectvo US Air Force.

Úspěch zaznamenává i společnost VR Medical. Tato plzeňská firma vyvíjí VR aplikace, které pomáhají pacientům a odbornému zdravotnickému personálu při procesu rehabilitace u traumatologických a ortopedických pacientů nebo u pacientů, kteří mají třeba Alzheimerovu chorobu.

 

Hlavní stránka