lupa x
user

Ministr Blažek podal žalobu na brněnského soudce za poskytnutí dokumentů médiím

Ministr Blažek podal žalobu na brněnského soudce za poskytnutí dokumentů médiím

30.12.2022 , Aktualizováno 02.01.2023

Redakce

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) podal k Nejvyššímu správnímu soudu kárnou žalobu na soudce Městského soudu v Brně Aleše Dufka. Důvodem je to, že Dufek v pozici pověřeného místopředsedy soudu pro trestní úsek poskytl na začátku listopadu médiím soudní příkazy k domovním prohlídkám u tří osob, které figurují v případu týkajícího se brněnských obecních bytů. Šlo mimo jiné o příkaz k domovní prohlídce u kandidáta na ministra životního prostředí a náměstka brněnské primátorky Petra Hladíka (KDU-ČSL). Informoval o tom server Česká justice s odvoláním na vyjádření ministra Blažka.

Ministr Blažek podal žalobu na brněnského soudce za poskytnutí dokumentů médiím

Foto: Shutterstock

„Trestní řízení má být až do projednávání před soudem neveřejné. Proto jsem podal kárnou žalobu na soudce, který dle mého názoru toto základní pravidlo porušil a poškodil tak nejen práva účastníků řízení a jiných osob, ale mohl i zmařit účel trestního řízení. To nesmí být běžné,“ sdělil serveru ministr Blažek.

Dufek vyhověl žádosti novináře z MF Dnes podle zákona o svobodném přístupu k informacím, v níž se domáhal soudních příkazů k domovním prohlídkám u tří osob. Kromě Hladíka šlo o prohlídky u advokáta Filipa Ledera a podnikatele Michala Horkého.

Server požádal o vyjádření i soudce Dufka, ten jej ale odmítl s tím, že rozsáhlé vyjádření poskytl ministerstvu spravedlnosti. Server uvedl, že podle jeho informací soudce ve zdůvodnění svého postupu pro ministerstvo napsal, že s ohledem na rozsáhlou medializaci případu již v podstatě nebyl důvod anonymizované příkazy k domovní prohlídce neposkytnout. Trestní řízení již bylo zahájeno, osoby, jichž se to týká, byly s důvody trestního řízení seznámeny a nebylo zde podle soudce Dufka ani riziko ohrožení průběhu vyšetřování. Poskytnutí informací soudce zdůvodnil také veřejným zájmem na jejich zveřejnění, neboť se jedná o osoby veřejně činné, u nichž nelze aplikovat jinak obvyklé zásady ochrany soukromí. Podle soudce Dufka má naopak veřejnost právo u těchto osob vědět, z čeho jsou podezřelé.

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu ve věci zasahovali v Brně 18. října, zadrželi deset lidí. Tři později propustili. Obvinili sedm lidí, městský soud je všechny poslal do vazby 20. října. Mezi nimi je například bývalý tajemník radnice Brno-střed Radovan Novotný, podnikatel Michal Horký a nyní už bývalí jednatelé pískovny a bývalí zastupitelé městské části Jiří Novotný (ČSSD) a Jiří Hasoň (KDU-ČSL). Obviněné jsou i dvě firmy, z nichž jedna je Ing-Czech.

Všech sedm obviněných proti vazbě podalo stížnost, krajský soud je ale ve vazbě ponechal. Kauza má podle některých médií dvě větve, jednou z nich je pokus o ovládnutí pískovny, druhou privatizace městských domů. Horkého policisté podle dřívějších informací některých médií považují za hlavu organizované zločinecké skupiny.

Praha/Brno (ČTK)

Hlavní stránka