lupa x
user

Univerzita Karlova bude nově spolupracovat na tvorbě Wikipedie

Univerzita Karlova bude nově spolupracovat na tvorbě Wikipedie

16.01.2023

Redakce

Univerzita Karlova (UK) bude nově spolupracovat na tvorbě internetové encyklopedie Wikipedie. Učitelé a studenti největší české vysoké školy se na Wikipedii budou podílet na vytváření nových slovníkových hesel a zapojí se i do dalších souvisejících projektů, jako jsou Wikimedia Commons a Wikidata. Za těmito projekty v Česku stojí spolek Wikimedia ČR, který je pobočkou organizace Wikimedia Foundation. Instituce uzavřely memorandum o spolupráci, podepsaly ho rektorka univerzity Milena Králíčková a výkonná ředitelka Wikimedia ČR Klára Joklová. Univerzita to sdělila v tiskové zprávě.

Univerzita Karlova bude nově spolupracovat na tvorbě Wikipedie

Foto: Shutterstock

„Univerzita Karlova bude v souladu se svou takzvaně třetí rolí ve společnosti podporovat vznik a rozšiřování nových slovníkových hesel pro encyklopedii Wikipedie a participovat na jejich odborném zpracování, a to zejména zapojením studujících a vyučujících do projektu Studenti píší Wikipedii,“ uvedl prorektor pro vnější vztahy Univerzity Karlovy Martin Vlach.

Do internetové encyklopedie se podle univerzity díky zapojení vysokoškoláků a jejich vyučujících na základě jejich odborné a vědecko-výzkumné činnosti dostanou nová hesla a zkvalitnit by se měla se také ta již existující.

Výkonná ředitelka české pobočky Wikimedia označila studující za ideální tvůrce encyklopedie na internetu. Důvodem podle ní je to, že umí pracovat s digitálními technologiemi, mají zkušenosti s psaním odborných textů a jsou zvyklí ověřovat zdroje informací. Organizace, která českou verzi Wikipedie spravuje, studenty a pedagogy univerzity mimo jiné proškolí a bude jim poskytovat metodickou podporu a případně i technické zabezpečení.

Spolupracovat bude spolek s univerzitou i na rozvoji vzdělávacího centra Didaktikon. Úkolem tohoto centra univerzity a Kampusu Hybernská je vzdělávat žáky a studenty základních a středních škol takzvanou metodou řízeného objevování, při které se školáci stávají aktivními účastníky výuky. Své programy Didaktikon nabízí rovněž učitelům. Organizace Wikimedia se bude nově v Didaktikonu podílet na experimentální výuce či experimentálním a aplikovaném výzkumu.

Instituce chtějí rovněž zaktivizovat seniory a zařadit do nabídky Univerzity třetího věku UK program Senioři píší Wikipedii. Univerzita bude také propagovat některé programy Wikimedia ČR. Jednat by se mělo mimo jiné o projekty s tématy lidských práv, udržitelnosti a rozvoje mediální gramotnosti a kritického myšlení.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka