lupa x
user

Studenti vytvořili na 3D tiskárnách plastový model litovelského gymnázia

Studenti vytvořili na 3D tiskárnách plastový model litovelského gymnázia

17.01.2023 , Aktualizováno 16.01.2023

Redakce

Více než 1000 hodin zabrala dvěma studentům a třem 3D tiskárnám výroba podrobného modelu novorenesanční budovy Gymnázia Jana Opletala v Litovli na Olomoucku. Dokončenou zmenšenou kopii budovy vystavili na chodbě litovelského gymnázia. Studenti ke zhruba metrovému modelu ještě plánují vytisknout 3D podobu členitého sklepení gymnázia a okolí školní budovy. Řekl student Tomáš Komárek, který model vytvořil se svým spolužákem Tadeášem Fryčákem.

Studenti vytvořili na 3D tiskárnách plastový model litovelského gymnázia

Foto: Shutterstock

Nápad zhotovit model budovy gymnázia zrál v myslích studentů delší dobu, jelikož 3D tisk je jejich koníčkem. Reálné kontury dostal smělý záměr loni na podzim poté, co je třídní učitelka požádala o vytvoření modelu kvůli chystané prezentaci gymnázia na přehlídce středních škol Scholaris. „Chtěli jsme původně vytvořit menší, ale i tak velmi detailní model školní budovy. Měli jsme na podzim zhruba měsíc čas, takže jsem si řekli, že zkusíme větší model. A vyšlo to,“ uvedl Komárek, podle kterého tak oba studenti skloubili svoji zálibu v 3D tisku s pomocí škole v její propagaci.

Model je pětasedmdesátkrát zmenšenou kopií budovy litovelského gymnázia. Jeho základní konstrukci studenti navrhli v počítači podle reálných rozměrů z historických výkresů. Použili i fotografie školní budovy, z nichž část pořídil dron. Detailní virtuální model gymnázia se v počítači rozdělil na 60 dílů, které studenti vytiskli na trojici školních 3D tiskáren. Z vytištěných dílů pak slepili školní budovu a nastříkali ji modelářskou barvou. „Z boku budovy jsme některá okna nestihli vymalovat, takže nás ještě nějaká práce čeká,“ podotkl Komárek.

Modelování budovy loni na podzim dvojici studentů zabralo 138 hodin. Tři 3D tiskárny vyráběly jednotlivé díly celkem 920 hodin. Sestavení vytištěného modelu do finální podoby pak studentům trvalo zhruba 37 hodin. Náplň do 3D tiskáren stála 3100 korun a tři tiskárny při výrobě 60 dílů modelu budovy gymnázia spotřebovaly elektřinu za 1200 korun.

Česká střední škola se v Litovli otevřela ve školním roce 1901/1902. Novorenesanční budovu gymnázia podle návrhu profesora brněnské techniky Josefa Bertla vysvětili a předali k užívání v září 1904. Od roku 1991 je budova gymnázia v Litovli kulturní památkou. Do lavic litovelského gymnázia usedal i Jan Opletal, který byl v roce 1939 smrtelně zraněn při protestech proti nacistickým okupantům. Zemřel 11. listopadu a stal se první studentskou obětí německého okupačního režimu.

Litovel (ČTK)

Hlavní stránka