lupa x
user

ČSÚ omezil přístup na svůj web ze zahraničí, podle Avastu čelil útoku hackerů

ČSÚ omezil přístup na svůj web ze zahraničí, podle Avastu čelil útoku hackerů

20.01.2023

Redakce

Stránky Českého statistického úřadu (ČSÚ) dnes podle odborníků z Avast Threat Labs čelily útoku hackerů. Podle firmy útočníci použili software, který vytvořila proruská hackerská skupina. Mluvčí ČSÚ Jan Cieslar uvedl, že webové stránky úřadu v minulých dnech zaznamenaly zvýšený počet přístupů, který stále trvá. Z preventivních důvodů proto byl omezen přístup ze zahraničí. Samotné zpracování výsledků prezidentských voleb je od jejich prezentace na webu oddělené, ujistil ČSÚ již dříve.

ČSÚ omezil přístup na svůj web ze zahraničí, podle Avastu čelil útoku hackerů

Foto: Shutterstock

Podle informací, které oddělení Avast Threat Labs ve společnosti Gen zveřejnilo na twitteru, čelily útoku internetové stránky ČSÚ i web volby.cz, na kterém úřad zveřejňuje výsledky voleb. „Za zahlcovacími DDoS útoky stojí softwarový nástroj DDosia, který je dílem již známé proruské hackerské skupiny NoName(057)16. Ti v minulosti prostřednictvím DDoS útoků napadali weby zemí podporujících Ukrajinu a včera i weby dvou českých prezidentských kandidátů,“ uvedl analytik malwaru ze společnosti Gen Martin Chlumecký.

Mluvčí statistického úřadu uvedl, že úřad minulých dnech zaznamenal zvýšený počet přístupů na webové stránky, který stále trvá. „Z preventivních důvodů jsme proto omezili přístup ze zahraničních internetových adres,“ sdělil Cieslar . Dodal, že ČSÚ bezpečnost svých webů průběžně zajišťuje ve spolupráci s dodavateli a situaci v kyberprostoru pečlivě monitoruje. „V případě potřeby jsme připraveni přijmout další nezbytná opatření,“ ujistil mluvčí.

V souvislosti s prezidentskými volbami ČSÚ tento týden uvedl, že prezentace volebních výsledků a zpracování výsledků voleb jsou dva naprosto oddělené procesy. Případná nedostupnost webu volby.cz neovlivní volební proces, ani zpracování výsledků hlasování.

„Český statistický úřad zasílá výsledky voleb po zvláštní vyhrazené lince také médiím, která se k této službě předem přihlásila. V případě výpadku prezentačního webu volby.cz, ať již z důvodu technické závady či zlého úmyslu, mohou uživatelé získávat průběžné informace prostřednictvím televize, rozhlasu a zpravodajských serverů,“ uvedla místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová.

V pátek čelily hackerským útokům weby prezidentských kandidátů Petra Pavla a Tomáše Zimy. Terčem kyberútoků byl od čtvrtka také web ministerstva zahraničí. Nebyly ale úspěšné a neměly dopad na bezpečnost dat, řekla mluvčí úřadu Mariana Wernerová. I za těmito útoky stál podle Avastu software hackerů ze skupiny NoName(057)16.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka