lupa x
user

Nejpočetnějším ptačím druhem u českých krmítek je sýkora koňadra

Nejpočetnějším ptačím druhem u českých krmítek je sýkora koňadra

23.01.2023

Redakce

Nejpočetnějším ptačím druhem u českých krmítek je opět sýkora koňadra. Ke krmítkům často přilétají také vrabci polní nebo vrabci domácí. Vyplývá to z výsledků takzvané Ptačí hodinky, sčítání ptáků, kterého se na začátku ledna zúčastnilo přes 28.000 dobrovolníků. Sdělila to v tiskové zprávě Česká společnost ornitologická (ČSO), která akci organizuje.

Nejpočetnějším ptačím druhem u českých krmítek je sýkora koňadra

Foto: Shutterstock

Účastníků, kteří ptáky sčítali, bylo v letošním pátém ročníku o zhruba 7000 méně než v loňském roce. Sečetlo se přes 517.000 ptáků, meziročně méně.

Sýkora koňadra byla letos, stejně jako ve všech čtyřech předchozích ročnících sčítání, nejčastějším i nejpočetnějším hostem krmítek a zahrad. Zaznamenalo ji asi 85 procent sčitatelů. Celkový počet koňader byl 93.451. Dalšími dvěma nejpočetnějšími druhy byli znovu vrabci polní s počtem zhruba 76.000 a vrabci domácí, kterých lidé viděli přes 73.000. Nevyskytují se ale tak plošně jako sýkory.

„Vrabci navštívili během sčítání zhruba 40 procent krmítek (oba druhy vrabců podobně). Když už se ale vrabci objevili, přilétli průměrně v mnohem větším hejnu,“ uvedl koordinátor Ptačí hodinky z ČSO Ondřej Belfín.

V letošním ročníku bylo oproti loňsku podle Belfína menší zastoupení lesních ptáků, například strakapoud velký klesl z pátého místa na deváté. „Méně početné byly i ostatní ‚lesní druhy‘, například sojka obecná, pěnkava obecná nebo dlask tlustozobý,“ uvedl Belfín.

„Díky datům z posledních pěti let vidíme, že pro některé druhy mohou být takové sezonní změny v četnosti podobné. To naznačuje, že jejich výskyt během sčítání mohou ovlivňovat stejné faktory, například teplota nebo množství semen,“ řekl expert.

Podle Belfína jsou u lesních druhů v posledních pěti letech v početnosti výkyvy. „Proto je důležité sčítat několik let po sobě. Jen tak zjistíme, jestli se jedná o krátkodobé výkyvy nebo dochází k dlouhodobým změnám,“ dodal Belfín.

Sčítání ptáků na krmítkách se letos konalo od 6. do 8. ledna. Účastníci programu si na pozorování vyhradili pokaždé celou hodinu. Díky údajům od účastníků programu ornitologové zjistí více informací o chování ptáků přezimujících v Česku, jako například kteří ptáci v zimě ubývají, nebo naopak přibývají.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka