lupa x
user

Británie po krachu kryptoměnové burzy FTX chystá silnou regulaci trhu kryptoměn

Británie po krachu kryptoměnové burzy FTX chystá silnou regulaci trhu kryptoměn

01.02.2023

Redakce

Británie se po bankrotu americké kryptoměnové burzy FTX chystá toto odvětví silně regulovat. Vládní činitelé to nastínili v materiálu, který v úterý začali projednávat lidé z ministerstva financí. Počítá se i s regulací kontroverzního půjčování kryptoměn a jejich úschovy, záměrem je podle médií dohled přiblížit regulaci tradičních finančních společností.

Británie po krachu kryptoměnové burzy FTX chystá silnou regulaci trhu kryptoměn

Foto: Shutterstock

Velkým tématem, které se objevilo v loňském roce, byl nárůst rizikových půjček uzavřených mezi více kryptoměnovými podniky, a také nedostatečná hloubková kontrola prováděná u protistran zapojených do těchto transakcí. Návrhy vládních úředníků by takové aktivity potlačily.

Z návrhů vyplynulo, že snahou je vytvořit „robustní režim, který by jako první na světě posílil pravidla týkající se půjčování kryptoaktiv a zároveň zvýšil ochranu spotřebitelů a provozní odolnost firem“, uvádí se v prohlášení zveřejněném v úterý pozdě večer, z něhož cituje server CNBC.

„Jsme i nadále pevně odhodláni rozvíjet ekonomiku a umožňovat i technologické změny a inovace – a to se týká i technologie kryptoaktiv,“ uvedl ve sdělení ekonomický tajemník ministerstva financí Andrew Griffith. „Musíme ale také chránit spotřebitele, kteří tuto novou technologii využívají – zajistit robustní, transparentní a spravedlivé standardy,“ dodal.

Kolaps FTX urychlil snahu globálních regulačních orgánů začít odvětví kryptoměn důsledně regulovat. Sektor zatím regulaci uniká. Evropská unie a Spojené státy už předložily vlastní návrhy na zlepšení ochrany spotřebitelů v této oblasti. Griffith 2. prosince uvedl, že nedávné události na trhu s kryptoměnami posilují potřebu včasné, jasné a účinné regulace. Krátce předtím se dostala do problémů FTX.

Už v roce 2021, kdy se nejznámější kryptoměna bitcoin dostala na rekordních téměř 69.000 dolarů (v dnešním kurzu asi 1,5 milionu Kč), se o regulaci hlasitě debatovalo. Pak ale přišel prudký pokles cen a s ním zintenzivnily i debaty o regulaci. Nyní se bitcoin prodává zhruba za 23.000 USD (asi 502.490 Kč). Někteří vládní činitelé hovoří o praktikách „Divokého západu“, které v odvětví panují, ale připouštějí, že z těchto technologických inovací může britská ekonomika těžit.

Právě kolaps burzy FTX, která podle obvinění využívala peníze zákazníků k rizikovým půjčkám a obchodům, spustil řetězovou reakci bankrotů firem spojených s FTX a poskytujících půjčky digitálních aktiv. Týká se to například společností BlockFi a Genesis Trading ze skupiny Digital Currency Group.

Návrhy představené v úterý by prosadily i přísnější požadavky na transparentnost kryptoměnových burz. Snahou je zajistit, že budou zveřejňovat příslušné informační dokumenty a stanoví jasné požadavky na přijetí digitálních tokenů k obchodování.

Británie se chce stát na globální scéně lídrem v oblasti kryptoměnových a blockchainových technologií. Tyto ambice, které země poprvé nastínila loni na jaře, ale provází chaotické střídání vlád. Současného premiéra Rishiho Sunaka, který je ve funkci od loňského října, obchodníci považují za přátelského trhu kryptoměn. Sunak už dříve řekl, že chce z Británie učinit preferovanou jurisdikci pro technologie kryptoměn a blockchainu.

Londýn (ČTK)

Hlavní stránka