lupa x
user

Čtvrtletní zisk Mety klesl, zveřejnila ale výhled nad očekávání, akcie rostou

Čtvrtletní zisk Mety klesl, zveřejnila ale výhled nad očekávání, akcie rostou

02.02.2023

Redakce

Čistý zisk americké internetové společnosti Meta Platforms se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně snížil na 4,65 miliardy (100 miliard Kč) z 10,29 miliardy dolarů. Společnost, která je majitelem sociálních sítí Facebook a Instagram či komunikační služby WhatsApp, to uvedla ve výsledkové zprávě. Firma ale zveřejnila výhled na první kvartál, který překonal odhady analytiků, a její akcie proto po skončení obchodování výrazně posílily.

Čtvrtletní zisk Mety klesl, zveřejnila ale výhled nad očekávání, akcie rostou

Foto: Shutterstock

Zisk Metě klesl především kvůli nákladům na snižování počtu zaměstnanců. Firma loni v listopadu oznámila, že dá výpověď více než 11.000 lidí, což bylo jedno z nejmasovějších propouštění v technologickém sektoru.

Nyní ale Meta po měsících slabého prodeje signalizuje oživení poptávky po digitální reklamě. Pro první kvartál předpovídá tržby mezi 26 miliardami a 28,5 miliardami dolarů. Analytici v anketě společnosti Refinitiv přitom v průměru odhadovaly tržby na 27,14 miliard dolarů.

Největší světová společnost v oblasti sociálních médií snížila výhled nákladů na rok 2023 o pět miliard dolarů. Zvýšila také svůj program zpětného odkupu akcií o 40 miliard dolarů.

Akcie Mety v loňském roce ztratily téměř dvě třetiny své hodnoty. Po skončení dnešního obchodování a oznámení hospodářských výsledků přidávaly až 19 procent. Posilovaly i akcie konkurenčního Alphabetu a Snapu.

Menlo Park (USA) (ČTK)

Hlavní stránka