lupa x
user

Pevnost poznání zasvětí víkend lásce, téma se prolne všemi expozicemi

Pevnost poznání zasvětí víkend lásce, téma se prolne všemi expozicemi

06.02.2023

Redakce

Olomoucké interaktivní muzeum Pevnost poznání zasvětí tento víkend lásce, téma se prolne napříč všemi expozicemi. Na akci s názvem Láska je věda, která je připravena při příležitosti nadcházejícího svátku zamilovaných, si budou moci návštěvníci vyrobit vlastní kosmetiku, vyzkoušet chemické pokusy nebo si poslechnout tlukot zamilovaného srdce, informovala mluvčí muzea Martina Vysloužilová.

Pevnost poznání zasvětí víkend lásce, téma se prolne všemi expozicemi

Foto: Shutterstock

„V rámci programu si příchozí vyzkouší, jak lásku vidíme, jak ji slyšíme, kde vzniká a jak ji poslat dál. Dozvědí se také, zda má nějakou logiku, zkusí si poskládat hlavolam srdce nebo na obrázcích sloučit páry, které se k sobě hodí. Chybět nebudou ani aktivity ze zvířecí říše,“ uvedla mluvčí muzea. Návštěvníci se tak například dozvědí, podle čeho si zvířata vybírají svého ideálního partnera, kteří živočichové jsou nestálí a kteří věrní, ale i o okolnostech zvířecích námluv či důvodech tvrdých střetů samců.

V neděli odpoledne zájemce čeká workshop na téma Láska kvete v každém věku. Na něm se mimo jiné dozvědí, že symbolem lásky je sice od pradávna srdce, ale za všechny intenzivní pocity jako je zamilovanost či zoufalství může jen mozek. „Návštěvníci se dozvědí, co se děje v našem mozku, když jsme poblouzněni romantickou láskou, vznášíme se v oblacích, nebo se naopak trápíme nešťastnou láskou. Také si povíme, jak se mění chování našich zamilovaných neuronů po dlouholetém partnerském soužití,“ uvedla garantka programu a vysokoškolská pedagožka Ivana Fellnerová.

Tématem aktivity v expozici Do historie! bude mimovolné vzpomínání. „Jedná se o druh vzpomínek, které se běžně stávají v každodenním životě, pokud se setkáme s něčím, co vzpomínku vyvolá, bez naší vědomé snahy. Nejčastěji je vzpomínka vyvolána díky čichu a jedná se zpravidla o vzpomínky se silným emočním nábojem,“ doplnil historik Tomáš Arnold. Součástí akce bude také workshop v Laboratoři poznání, který odhalí výrobu kosmetických přípravků.

Pevnost poznání byla otevřena v dubnu 2015, vybudování stálo přes 150 milionů korun. Interaktivní muzeum sídlí v areálu Korunní pevnůstky v centru Olomouce. Vedle čtyř stálých expozic, vybavených více než dvěma stovkami modelů a přístrojů, muzeum nabízí pravidelné akce a programy pro školy i širokou veřejnost.

Olomouc (ČTK)

Hlavní stránka