lupa x
user

Microsoft do vyhledávače Bing a prohlížeče Edge zapojí umělou inteligenci

Microsoft do vyhledávače Bing a prohlížeče Edge zapojí umělou inteligenci

08.02.2023

Redakce

Společnost Microsoft do vyhledávače Bing a prohlížeče Edge zapojí umělou inteligenci. S odvoláním na dnešní oznámení americké softwarové firmy o tom informovala agentura Reuters. Firma do vývoje umělé inteligence start-upem OpenAI už investovala miliardy dolarů. Spuštění chatovacích robotů poháněných umělou inteligencí, které mají konkurovat systému ChatGPT z dílky OpenAI, už oznámil i Google, ale také čínská společnost Baidu.

Microsoft do vyhledávače Bing a prohlížeče Edge zapojí umělou inteligenci

Foto: Shutterstock

„Tato technologie přetvoří prakticky každou kategorii softwaru,“ konstatoval dnes šéf Microsoftu Satya Nadella na brífinku pro novináře.

Výkonů generativní umělé inteligence, která dokáže na základě pokynu vytvořit prakticky libovolný text nebo obrázek, si všímají média, odborná veřejnost i uživatelé od listopadu, kdy OpenAI zpřístupnila program ChatGPT.

Vyhledávač Bing bude poháněn umělou inteligencí a poběží na novém „velkém jazykovém modelu“ nové generace, který je výkonnější než ChatGPT, uvedl na brífinku Yusuf Mehdi, který zodpovídá za spotřebitelský marketing. Chatovací robot pomůže uživatelům upřesnit dotazy, poskytne relevantnější a aktuálnější výsledky, a dokonce usnadní nakupování.

Microsoft nyní hodlá technologii OpenAI prodávat svým zákazníkům v odvětví cloudových služeb. Technologii nasadí i do sady svých produktů, včetně vyhledávání.

Google v pondělí představil svého chatovacího robota nazvaného Bard. Umělou inteligenci také plánuje zapojit do svého vyhledávače. Ten by pak mohl syntetizovat výsledky vyhledávání, pokud internet neposkytuje jednoduchou odpověď.

Rozhodnutí Microsoftu aktualizovat svůj prohlížeč Edge zintenzivní konkurenci s populárním Chrome od Googlu.

Soupeření v oblasti vyhledávání je nyní v oboru zásadní, myslí si analytik Daniel Ives ze společnosti Wedbush Securities. Microsoft by mohl s pomocí technologie start-upu OpenAI zvýšit svůj podíl na trhu, který nyní činí devět procent, na úkor Googlu. „Microsoft chce tuto bitvu na poli umělé inteligence vyhrát,“ uvedl Ives.

Minulý týden Microsoft oznámil, že umělá inteligence bude například generovat poznámky ze schůzek na platformě Teams či navrhovat prodejcům odpovědi na e-maily v aplikaci Viva Sales.

Akcie Microsoftu si dnes na burze v New Yorku připisaly 4,2 procenta.

Redmond (USA) (ČTK)

Hlavní stránka