lupa x
user

Před soudem v Ostravě zazněly závěrečné návrhy v kauze časopisu Legalizace

Před soudem v Ostravě zazněly závěrečné návrhy v kauze časopisu Legalizace

10.02.2023 , Aktualizováno 09.02.2023

Redakce

Před odvolacím senátem Krajského soudu v Ostravě zazněly závěrečné návrhy v kauze časopisu Legalizace, jehož šéfredaktora Roberta Veverku Okresní soud v Bruntále předloni odsoudil k podmíněnému trestu za šíření toxikomanie na stránkách tohoto magazínu. Státní zástupkyně požaduje zamítnutí odvolání. Advokát odsouzeného naopak zproštění, popřípadě nové projednání případu. Soud rozhodne 1. března.

Před soudem v Ostravě zazněly závěrečné návrhy v kauze časopisu Legalizace

Foto: Shutterstock 

„Navrhuji odvolání zamítnout jako neodůvodněné,“ uvedla na závěr svého návrhu státní zástupkyně. Naopak Veverkův obhájce žádá zrušení rozsudku a zproštění viny. „Popřípadě žádáme, aby byl případ vrácen soudu prvního stupně k novému projednání,“ řekl.

Ještě před závěrečnými návrhy soud vyslechl muže z Bruntálska, který stál na počátku celého případu. Policie ho vyšetřovala a později i obvinila v souvislosti s pěstování čtyř desítek rostlin marihuany. Obviněný tehdy uvedl, že semena získal mimo jiné i jako přílohu časopisu Legalizace. Na základě jeho výpovědi pak bruntálská policie zahájila stíhání Veverky. Muž dnes před soudem vypověděl, že semena kupoval i prostřednictvím internetu z jiných zdrojů. Přiznal také, že si byl vědom nezákonnosti pěstování marihuany.

Šéfredaktor Veverka dostal v listopadu 2021 u Okresního soudu v Bruntále podmínku. Časopisu, který vede, soud uložil peněžitý trest 50 000 korun. Podle soudu časopis propaguje drogy. Veverka obvinění odmítá, své trestní stíhání považuje za přehnané a zbytečné a rozsudek označil za cenzuru.

Veverka je v Praze 2 zastupitelem za Piráty. „Rozsudek byl vynesen někým, kdo se na konopí dívá příliš represivní optikou. Jsem odsouzen za to, že jsem psal, jak se konopí pěstuje. Z rozsudku vyplývá, že se o této rostlině může psát jen negativně,“ řekl.

Policie během vyšetřování zkoumala 60 čísel časopisu z let 2010 až 2020 a podle obžaloby tam našla více než 200 protiprávních skutků. Nejméně jeden člověk se podle obžaloby nechal inspirovat, sehnal si semena a podle rad a návodů v časopisu z nich vypěstoval a zpracoval rostliny se zakázanou látkou THC.

Časopis Legalizace je dvouměsíčník nejen o konopí. Uvádí, že jeho cílem je poskytovat ucelené, objektivní a vyvážené informace o rostlině konopí a nezaujatě informovat o drogové problematice.

Ostrava (ČTK)

Hlavní stránka