lupa x
user

Lidé budou moci za nevyžádaná obchodní sdělení dostat pokutu až 100 000 korun

Lidé budou moci za nevyžádaná obchodní sdělení dostat pokutu až 100 000 korun

11.02.2023 , Aktualizováno 13.02.2023

Redakce

Za zasílání obchodních sdělení bez souhlasu adresáta bude lidem zřejmě nově hrozit pokuta až 100 000 korun. Firmy za stejné provinění budou stejně jako dosud čelit až desetimilionové sankci. Postihy za nevyžádaná obchodní sdělení bude udělovat Úřad pro ochranu osobních údajů. Počítá s tím novela o některých službách informační společnosti, kterou doporučil Senátu schválit jeho ústavně-právní výbor. Horní parlamentní komora předlohu projedná tento týden.

Lidé budou moci za nevyžádaná obchodní sdělení dostat pokutu až 100 000 korun

Foto: Shutterstock 

Novou dozorovou pravomoc získá novelou Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Bude spočívat v dozoru nad povinnostmi vyplývajícími z evropského nařízení, které upravuje on-line zprostředkovatelské služby.

Sněmovna do vládní předlohy prosadila úpravu, podle níž ČTÚ v případě méně závažného porušení vždy upozorní poskytovatele zprostředkovatelských služeb nebo poskytovatelem internetového vyhledávače na jeho pochybení a vyzval jej k nápravě do 15 dnů. Pokud by pochybení napraveno nebylo, měl by ČTÚ projednat provinění jako přestupek.

Novela má také zabránit diskriminaci aplikací malých a středních podniků ve prospěch aplikací velkých firem poskytovateli internetových zprostředkovatelských služeb. Řeší také neodůvodněné odstranění podniku z elektronického tržiště nebo jeho špatné umístění ve výsledcích vyhledávání a hodnocení a řazení ve výsledcích vyhledávání. Tato provinění mají být nově také zařazena pod desetimilionovou sankci.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka