lupa x
user

Ústav pro výzkum obratlovců v Brně má ve sbírce desítky tisíc položek

Ústav pro výzkum obratlovců v Brně má ve sbírce desítky tisíc položek

12.02.2023 , Aktualizováno 13.02.2023

Redakce

Ústav pro výzkum obratlovců Akademie věd ČR má v Brně ve sbírce desítky tisíc položek, především lebek, v menší míře kompletních koster nebo také kožek. Ročně podle kurátora sbírky Václava Práška přibývají stovky dalších kusů. Nejzajímavější je podle něj takzvaný typový materiál, což jsou kusy, podle kterých byly popsány nové druhy. Vzorky jsou k dispozici vědcům, návštěva sbírky je možná na základě domluvy s kurátorem. Ústav pro výzkum obratlovců letos slaví 70. let od založení

Ústav pro výzkum obratlovců v Brně má ve sbírce desítky tisíc položek

Foto: Shutterstock 

Začátek sbírky se datuje zhruba do období vzniku ústavu v 50. letech minulého století, kdy nejvíce materiálu přibývalo právě v 50. až 70 letech minulého století. K roku 2020 obsahovala přes 44 000 položek, které reprezentovaly 209 druhů savců (42 000 položek), 150 druhů ptáků (1 600 položek) a 31 druhů ryb (412 položek), také menší množství plazů a obojživelníků. „Ročně nyní přibývají stovky položek, místo kvantity se řeší kvalita,“ uvedl Prášek.

Z nedávných sběrů je zřejmě nejbohatší kolekce lebek afrických drobných savců, především hlodavců, které vědci shromažďují průběžně od roku 2010. Na jejich základě popsali několik nových druhů. Sbírky vědci doplňují jak sběry, které jsou součástí schválených výzkumných projektů, tak příležitostnými sběry uhynulých jedinců nejen vzácnějších, ale i běžných druhů. „Aktuálně je zvažován projekt opakování výzkumů z doby před půl stoletím, který by dal odpovědi na celou řadu otázek, a to od změn početnosti drobných obratlovců v krajině, po charakter biotopů, které dnes tyto druhy osidlují. Samotná sbírka je totiž jen jakýmsi vrcholem ledovce, k většině položek existuje bohatý doprovodný materiál z terénních výzkumů,“ uvedl Prášek.

Brno (ČTK)

Hlavní stránka