lupa x
user

OpenAI v Číně nepovoluje přístup ke svému chatovacímu robotu ChatGPT

OpenAI v Číně nepovoluje přístup ke svému chatovacímu robotu ChatGPT

14.02.2023

Redakce

Americká společnost OpenAI, kterou podporuje Microsoft, v Číně nepovoluje přístup ke svému chatovacímu robotu ChatGPT. Informovala o tom agentura Reuters. O technologii je přitom ve druhé největší ekonomice světa velký zájem. Firmy jako Baidu nebo Alibaba se ji snaží integrovat do svých služeb.

OpenAI v Číně nepovoluje přístup ke svému chatovacímu robotu ChatGPT

Foto: Shutterstock

Čínští uživatelé omezení ohledně OpenAI obcházejí pomocí virtuálních privátních sítí (VPN) a zahraničních telefonních čísel. Americká firma neumožňuje registraci uživatelům vedle pevninské Číny ani v Hongkongu, Íránu, Rusku a v některých částech Afriky.

Technologie ChatGPT s pomocí umělé inteligence vytváří texty podle jednoduchých pokynů. Na základě obrovského množství dat se podobně jako člověk učí, jak odpovídat na výzvy uživatelů. Vedle produkce esejů, receptů či sofistikovanějšího vyhledávání dokáže pomoci například i při programování.

Modely OpenAI, které stojí za programem ChatGPT, jsou v Číně relativně dostupné a tamní firmy je začleňují do spotřebitelských aplikací – od sociálních sítí až po internetové nakupování. S rostoucí popularitou nástroje se v Číně umocňuje povědomí o tom, že americká umělá inteligence je pokročilejší a že čínské technologické firmy za americkými rivaly v tomto ohledu zaostávají. ChatGPT dokáže vést konverzaci v čínštině, což přispělo k jejímu neoficiálnímu přijetí v zemi.

„Kolem ChatGPT panuje obrovské vzrušení. Na rozdíl od metaverza, které se potýká s obrovskými obtížemi při hledání reálného uplatnění, nám ChatGPT rázem pomohl dosáhnout interakce mezi člověkem a počítačem,“ uvedl nezávislý internetový analytik Ting Tao-š‘, který dříve řídil čínskou poradenskou firmu Sootoo. „Změny, které to přinese, budou bezprostřednější a mnohem rychlejš,“ dodal.

Minulý týden o zavádění umělé inteligence do svých služeb informovaly vedle americké společnosti Google například i čínské firmy Alibaba a Baidu. Jejich akcie po oznámení posílily. Baidu má v březnu dokončit interní testování svého modelu umělé inteligence nazvaného Ernie Bot, na kterém pracuje od roku 2019. Alibaba uvedla, že její výzkumný institut Damo Academy rovněž testuje nástroj ve stylu ChatGPT.

Chatovací robot ChatGPT je přinejmenším o generaci rychlejší, co se týče zpracování přirozeného jazyka, myslí si zakladatel čínské platformy Proximai Will Tuan. Platforma ke zpracování přirozeného jazyka používá chatovacího robota společnosti Baidu pojmenovaného Plato. Americký rival je však podle Tuana slabší v porozumění kontextu konverzace.

Hongkong (ČTK)

Hlavní stránka