lupa x
user

V Bangladéši přestal kvůli vládnímu rozhodnutí vycházet největší opoziční deník

V Bangladéši přestal kvůli vládnímu rozhodnutí vycházet největší opoziční deník

21.02.2023

Redakce

V Bangladéši dnes přestal vycházet deník největší opoziční strany. Vydávání novin Bangladéšské nacionalistické strany (BNP) vláda zakázala na konci prosince, rozhodnutí začalo platit dnes poté, co redakce neuspěla s odvoláním, píše agentura AFP. Novináři obviňují vládu, která jen v lednu nechala zablokovat téměř 200 webů kvůli šíření údajně protistátních informací, z cenzury.

V Bangladéši přestal kvůli vládnímu rozhodnutí vycházet největší opoziční deník

Foto: Shutterstock

Deník sloužil jako hlavní informační kanál straně BNP zhruba tři desetiletí. Na konci loňského roku ho však vláda zakázala. Jeho vydavatelem byl totiž prozatímní předseda BNP Tárik Rahman, který je v Bangladéši odsouzeným zločincem a žije v exilu v Británii. Vedení deníku podalo proti rozhodnutí odvolání a předalo úřadům dokumentaci, podle které se vydavatel změnil. S odvoláním ale neuspěl. Šéfredaktor listu Šamsur Rahman Šimul Bisvas označil zákaz vydávání deníku za „součást vládních represí“ proti opozici a svobodě projevu. Zastavení vydávání listu odsoudily i dva odborové svazy novinářů.

Podle agentury AFP v deníku pracuje několik stovek redaktorů a dalších zaměstnanců. List se zabývá tématy, které se obvykle neobjevují na stránkách jiných deníků, jež vlastní podnikatelé naklonění vládě.

Vláda premiérky šajch Hasíny Vadžídové čelí kritice za přístup k nezávislému tisku a svobodě projevu doma i v zahraničí. V roce 2018 vláda prosadila silně restriktivní zákon o bezpečnosti na internetu, na základě kterého byly zadrženy stovky lidí. V lednu nechala vláda zavřít zhruba 200 webů za šíření „protistátních informací“. Bangladéš se nachází na dolních příčkách hodnocení svobody tisku, které každým rokem vydávají Reportéři bez hranic (RSF).

Dháka (ČTK)

Hlavní stránka