lupa x
user

Dnes večer mohou lidé pozorovat blízké setkání Měsíce s Venuší a Jupiterem

Dnes večer mohou lidé pozorovat blízké setkání Měsíce s Venuší a Jupiterem

22.02.2023 , Aktualizováno 01.03.2023

Redakce

Dnes se k sobě na večerní obloze přiblíží planety Venuše a Jupiter s Měsícem. Takzvaná konjunkce nastává v momentě, kdy se k sobě objekty na obloze přiblíží z pozice pozorovatele. Dnešní trojitá konjunkce bude viditelná už za soumraku po 17:00 nízko nad západo-jihozápadním obzorem, uvedl v tiskové zprávě Fyzikální ústav v Opavě.

Dnes večer mohou lidé pozorovat blízké setkání Měsíce s Venuší a Jupiterem

Foto: Shutterstock

Venuše a Jupiter jsou podle Planetária Praha nejjasnějšími planetami, lidé mohou jejich konjunkci pozorovat zhruba jednou či dvakrát ročně. Při dnešním blízkém setkání se mezi ně podle ústavu promítne Měsíc v téměř rovnoramenném trojúhelníku. Nejlepší podívanou nabídne vesmírný útvar v 18:00 velmi nízko nad západem. V té době však budou tělesa klesat k obzoru, ústav proto doporučuje, aby zájemci sledovali trojitou konjunkci z vyvýšeného místa.

Blízké setkání Venuše a Jupitera budou moct lidé spatřit i na začátku března. Podle Planetária Praha budou konjunkce nejlépe viditelné ve středu 1. a ve čtvrtek 2. března. V těchto dnech proto Štefánikova hvězdárna v Praze a Hvězdárna Ďáblice v Praze mimořádně prodlouží svou otevírací dobu od 18:00 do 19:00.

V minulosti připisovali lidé konjunkcím planet velký význam. Například v roce sedm před naším letopočtem nastala vzácná trojnásobná konjunkce planet Jupitera a Saturna, která někdy bývá spojována s Betlémskou hvězdou. Dva roky před naším letopočtem se k sobě planety Venuše a Jupiter přiblížily natolik, že je nebylo možné rozlišit pouhým okem, a tak na pohled splynuly v jednu výraznou „hvězdu“.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka