lupa x
user

Analytická firma Gartner: Výdaje na IT v Česku letos porostou o šest procent

Analytická firma Gartner: Výdaje na IT v Česku letos porostou o šest procent

23.02.2023 , Aktualizováno 22.02.2023

Redakce

Výdaje na informační technologie v Česku by letos mohly vzrůst o 6,06 procenta, což je o 0,3 procentního bodu vyšší růst než loni. Růst potáhnou především služby, kde se očekává zvýšení o 13 procent. Uvedla to dnes analytická firma Gartner.

Analytická firma Gartner: Výdaje na IT v Česku letos porostou o šest procent

Foto: Shutterstock

Vedle výdajů na IT služby letos podle ní porostou i nákupy softwaru, a to o 9,9 procenta, naopak služby datových center porostou jen o 0,6 procenta. Největší nárůst Gartner předpovídá v oblasti nabídky infrastruktury jako služby, a to o více než třetinu a u prodeje bezpečnostního softwaru v cloudu, kde se předpokládané výdaje zvýší o 51 procent.

Propad společnost předpovídá u prodejů PC a tabletů – v segmentu koncových zákazníků o zhruba desetinu a u firem o sedm procent. Důvodem je podle Lukáše Erbena z českého zastoupení Gartneru velké nasycení trhu z covidových let 2020 a 2021 i méně peněz na investice kvůli inflaci. Zotavení v této oblasti firma předpokládá až v letech 2025 nebo 2026.

„Výdaje na IT odolávají recesi i tržním otřesům, protože právě IT jsou často řešením těchto problémů. Nicméně je potřeba dodat, že IT nedokáže dorovnat současnou vysokou inflaci. To znamená, že zákazníci budou mít na informační technologie méně peněz a bude to boj, za co ty peníze vydají,“ uvedl Erben.

V minulém roce byly podle firmy nejvíce růstovými segmenty dodávky systémů do datových center s téměř 28 procenty, IT služby s 11 procentním zvýšením a prodej softwaru s růstem o 9,2 procenta. Prodej zařízení o pět procent klesl.

Praha (ČTK)

Hlavní stránka